Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velkomoravská knížata si postavila vlastní palác až před zánikem své říše

Věda

  16:03
Knížecí palác velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku je o něco mladší a také menší, než se vědci původně domnívali. Ukázal to archeologický výzkum, jehož výsledky představili odborníci v uplynulých dnech.

Archeolog Jaroslav Škojec u odkrytých základů hlavního knížecího paláce velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku foto: ČTK

Hradiště bylo podrobně probádáno už před půl stoletím. Protože se počítá s obnovou základů paláce, provedli nyní experti výzkum znovu. Přinesl zajímavé informace i cenné artefakty, řekl vedoucí archeologického výzkumu na Valech Lumír Poláček.

Palác se tyčil na vyvýšenině nad hradištěm Valy, které patřilo k největším sídlům Velké Moravy. Předpokládá se, že jej obýval velkomoravský kníže.

Jisté to však není - hlavní město říše, jimž byl bájný Veligrad, se totiž nepodařilo najít. Nyní se ukázalo, že knížecí palác byl postaven až koncem devátého století, tedy v době největšího rozmachu Velké Moravy.

"Vzhledem k tomu lze usuzovat, že velkomoravská knížata vládla dlouho takzvaně ze sedla koně, jak tomu bylo ve Francké říši. Prostě měla v hlavních centrech svá sídla, která střídavě navštěvovala," vysvětlil Poláček. Při vykopávkách v objektu, z něhož se zachovaly jen základy, se našly četné střepy keramiky, několik kostí, ale i náušnice. Jsou to artefakty, které unikly pozornosti archeologů při výzkumu před půl stoletím.

V nejbližších dnech čekají základy stavební úpravy. Budou navýšeny do čtvrt metru, čímž obrys budovy vystoupne. Kromě paláce tvořilo Valy mnoho menších objektů a deset kamenných kostelů. Základy všech budou navýšeny. V areálu pak budou rozmístěny skleněné tabule s vyobrazením těchto objektů.

Pro návštěvníky vznikne pohledem na ně zvláštní efekt; kresba na skleněné tabuli se opticky spojí s navýšenými základy budov v terénu a turista tak uvidí, jak vlastně tyto budovy vypadaly.

Dobu, kdy byl knížecí palác na Valech vystavěn, se podařilo upřesnit díky jámě s vypáleným vápencem, v níž se patrně kdysi vyráběla malta. Částečně zasahuje do základů objektu. Znamená to, že místo bylo před stavbou paláce už osídleno.

Mikulčické Valy a nedaleké slovenské Kopčany, v nichž stojí zachovaný velkomoravský kostelík, by v budoucnu měly utvořit společný moravsko-slovenský archeopark, jenž by měl být zapsán do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nyní se ale mikulčická část komplexu obnovuje.

Práce přijdou na více než sto milionů korun.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat