Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na jihu Turecka objevili sochu z doby železné

Věda

  7:00
ANKARA - Dobře zachované části obrovské neochetitské antropomorfní sochy z kamene objevil mezinárodní tým archeologů na jihovýchodě Turecka.

Na jihu Turecka odkryli velkou neochetitskou antropomorfní sochu foto: sci-news.com

"Tato neochetitská plastika poskytuje jedinečný vhled do novátorského charakteru a vyspělosti kultur doby železné, které se objevily ve východním Středomoří po pádu velkých říší doby bronzové," prohlásil podle serveru sci-news.com vedoucí výzkumného týmu Tim Harrison.

Kudrnatý účes

Hlava a torzo nalezené figury, která je neporušená do pasu, měří na výšku asi 1,5 metru. Experti tedy odhadují, že celá délka původní sochy byla až čtyři metry.

Plastika má vousatou tvář s nápadnýma očima, které vznikly vložením bílého a černého kamene. Účes je složen z mnoha řad složitě propracovaných kudrlin. Postava má obě paže pokrčeny v loktech, každá z nich je ozdobena dvěma náramky s lvími hlavami. V pravé ruce drží socha oštěp, v levé ruce má obilný klas. Na hrudi má zavěšenu ozdobu poloměsíčitého tvaru.

Socha patřila ke vstupní bráně

Tato plastika podle archeologů kdysi pravděpodobně strážila vstupní bránu do pevnosti Kunulua, které bylo v době mezi lety 1000 - 738 před naším letopočtem centrem neochetitského království Patina, které vzniklo po zániku Chetitské říše.

Součástí města Kunulua byla citadela s impozantním vstupním komplexem s velkými kamennými sochami, z nichž se loni podařila archeologům nalézt dobře dochovaná plastika sedícího lva. Uvedený komplex byl zničen Asyřany v roce 738 před naším letopočtem.

Autoři: ,

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...