Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velrybí trus pomáhá v boji proti globálnímu oteplování, tvrdí vědci

Věda

  16:00
Velrybí trus by mohl pomoci v boji proti globálnímu oteplování. Obsahuje totiž velké množství železa a přirozeně tak hnojí řasy a sinice, které v mořích kolem Antarktidy ze vzduchu berou oxid uhličitý způsobující globální změny klimatu. K tomuto závěru dospěli australští vědci, o jejichž výzkumu dnes napsala agentura Reuters.
Velryba  - ilustrační foto.

Velryba - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Dosud se vědělo, že určité druhy velryb recyklují železo v oceánu pojídáním drobných korýšů, kteří ho získávají z řas, a vyměšováním se železo dostává zpět do vody. Nebylo ale známo, kolik železa velrybí exkrementy obsahují, uvedl server NewScientist.com.

"Myslíme si, že velrybí trus je asi desetmilionůkrát bohatší na železo než (antarktická) mořská voda," řekl Reuters vědec Steven Nicol z australské antarktické agentury (AAD).

Pro mikroskopické řasy a sinice, které přeměňují oxid uhličitý na kyslík, je železo přirozené hnojivo a napomáhá jejich růstu. Tento takzvaný fytoplankton pojídají drobní korýši, které v mořích kolem Antarktidy jsou potravou velryb.

Větší počet velryb, v jejichž trusu se podle vědců železo koncentruje, by proto mohl zlepšit odebírání oxidu uhličitého ze vzduchu. "Rostliny to milují a vlastně je to další způsob, jak vzít uhlík z atmosféry," řekl Nicol.

Zprávy se objevily v době, kdy mezinárodní velrybářská komise představila návrh nové úmluvy, která by umožnila Japonsku, Norsku a Islandu komerční lov velryb a snížila kvóty na počet ulovených kytovců. Obcházení celosvětového zákaze velrybaření je citlivou otázkou v japonsko-australských vztazích. Podle agentury AFP Austrálie s tímto kompromisním návrhem nesouhlasí.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat