Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velrybu v Thajsku zabily plastové pytle. V žaludku jich měla 80

Věda

  14:27
Songkhla/Praha - Ani přes několikadenní snahy veterinářů se nepodařilo zachránit velrybu nalezenou v pondělí v thajské provincii Songkhla. Ta měla ve svém žaludku plastové předměty o hmotnosti osmi kilogramů.

Velryba s plastovou zátěží v žaludku nebyla schopna lovu potravy. foto: Reuters

Velryba podle informací v pátek zemřela poté, co vyzvracela pět igelitových pytlů. Během pitvy jich bylo v žaludku objeveno celkem 80 spolu s dalšími plastovými předměty.

„Tyto plastové odpady způsobily velrybě komplikace a nebyla schopná lovit si potravu,“ sdělilo podle agentury Reuters  thajské Oddělení mořských a pobřežních zdrojů. Podle jejího ředitele Jatuporna Buruspata velryba předměty snědla s tím, že se jedná o jídlo. Tento živočišný druh se obvykle živí krakaticemi, chobotnicemi nebo malými rybami.

Živočich celkem spolykal 80 plastových pytlů a dalších předmětů.
V jejích útrobách bylo nalezeno celkem 8 kilo plastových předmětů.

Thajci vyprodukují velké množství plastového odpadu, vláda se to však snaží změnit a pomocí kampaní nabádá obyvatele ke střídmějšímu užívání plastových sáčků výměnou za opakovatelně používatené pytle.

Stejné snahy má i oddělení vedené Buruspatou. „Využijeme příběh velryby a vyzýváme všechny sektory, aby ukázaly své záměry omezit používání plastu v Thajsku,“ sdělil. Veřejnost hodlají upozornit během Světového dne oceánů, kerý letos připadne na pátek 8. června.

Po celém světe se ročně dostává do oceánů přes osm milionů tun plastu. Zde zabíjejí mořské živočichy a dostávají se tak i do lidského potravního řetězce.

Autor:
Témata: Věda, Thajsko, Reuters

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.