Neděle 13. října 2024, svátek má Renáta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Část posádky ISS se vrátila na Zemi, ve vesmíru byla rekordně dlouho

Věda

  17:51
Déle než rok pobyli na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dva ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub. Vytvořili tak rekord v nepřetržitém pobytu na ISS. V pondělí svou misi ukončili spolu s astronautkou Tracy Dysonovou.

V kazašské stepi kolem 14:00 SELČ přistál i s posádkou návratový modul vesmírné lodi Sojuz MS-25. Z Mezinárodní vesmírné stanice se tak na Zemi vrátili dva ruští kosmonauti a americká astronautka Tracy Dysonová. Trojice se z vesmírné stanice odlepila na palubě kosmické lodi Sojuz MS-25 v pondělí 23. září v 10:36 CEST a bezpečně přistála s pomocí padáku v 13:59 CEST (16:59 kazašského času) v Kazachstánu.

Kononěnko s Čubem strávili na ISS 374 dní, což je rekord v nepřetržitém pobytu na této orbitální stanici. Překonali tak čas, který na ISS strávili kosmonauti Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin a americký astronaut Francisco Rubio. Ten měl hodnotu byl 370 dní, 21 hodin a 22 minut a platil od září 2023.

Kononěnko a Čub přiletěli na ISS loni 15. září, zatímco Dysonová přiletěla v březnu a strávila na Mezinárodní vesmírné stanici půl roku.

23. března 2024

NASA připomíná, že během svého pobytu na palubě orbitální laboratoře prováděla Dysonová řadu vědeckých činností, včetně zkoušení 3D biotiskárny pro tisk vzorků srdeční tkáně, což by mohlo posunout technologii vytváření náhradních orgánů a tkání pro transplantace na Zemi.

Na ISS nyní zůstává osm astronautů včetně Američanů Butche Wilmora a Sunity (Suni) Williamsové, kteří jsou na orbitálním komplexu od června a měli na něm původně strávit jen osm dní. Kvůli technickým problémům vesmírné lodi Starliner společnosti Boeing, která byla zpátky na Zemi poslána bez nich, si ale pobyt prodlouží patrně až do února a vrátit se mají lodí společnosti SpaceX.

Držitelem rekordu v podobě nejdelšího nepřetržitého pobytu ve vesmíru je ruský kosmonaut Valerij Poljakov. Ten v letech 1994 až 1995 strávil 437 dní na ruské orbitální stanici Mir. Na druhém místě je rovněž Rus Sergej Avdějev, který na Miru pobyl na konci předchozího tisíciletí 379 dní.

Nyní navrátivší se devětapadesátiletý Kononěnko také už drží několik vesmírných rekordů, včetně celkově nejdelší doby strávené v kosmu. Nyní má na kontě více než 1 110 dní strávených ve vesmíru během pěti misí.

Autoři: ,

Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky
Hravé koupání s Bübchen: Soutěžíme o 5 balíčků dětské kosmetiky

Hraní s lodičkami, potápění nebo vytváření velehor z bohaté pěny? Jak vypadá váš koupelový rituál? Podělte se o něj v komentářích a třeba zrovna vy...