Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmír nepotřeboval ke vzniku Boha, píše Hawking v nové knize

Věda

  13:22
LONDÝN - Podle britského fyzika a matematika Stephena Hawkinga mohl vesmír vzniknout sám od sebe, aniž by k tomu potřeboval Boha.
Stvoření světa - ilustrační foto.

Stvoření světa - ilustrační foto.

Vznik vesmíru stejně jako existence lidstva je prý pouze důsledkem působení fyzikálních zákonů. Vědec, označovaný někdy za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, to tvrdí ve své nové knize, jejíž úryvky dnes zveřejnil deník The Times.

"Není potřeba odvolávat se na Boha, aby uvedl věci do pohybu," píše Hawking v knize, jejímž spoluautorem je americký fyzik Leonard Mlodinow.

Stephen Hawking

"Díky fyzikálním zákonům, jako je gravitace, je vesmír schopný vzniknout sám od sebe." Hawking v knize zmiňuje také například objev planety o velikosti Země obíhající okolo hvězdy podobné Slunci. Podle proslulého vědce ubírá existence planety podobné Zemi na věrohodnosti teorii, že Země byla stvořena výhradně pro lidstvo.

Autor Stručné historie času

Osmašedesátiletý Hawking skloubil ve svých dílech dva základní pilíře moderní fyziky - Einsteinovu teorii relativity a kvantovou fyziku. Je uznávaný nejen jako vědec, ale i pro svoji schopnost přiblížit složité teorie moderní fyziky běžným čtenářům.

Jeho nejznámějším dílem je Stručná historie času z roku 1988. Minulý rok odstoupil z funkce emeritního profesora matematiky na Cambridgeské univerzitě, teoretické fyzice se ale věnuje i nadále. Nedávno na sebe upozornil odvážnými výroky o krvelačnosti možných mimozemských civilizací.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...