Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vesmír nepotřeboval ke vzniku Boha, píše Hawking v nové knize

Věda

  13:22
LONDÝN - Podle britského fyzika a matematika Stephena Hawkinga mohl vesmír vzniknout sám od sebe, aniž by k tomu potřeboval Boha.
Stvoření světa - ilustrační foto.

Stvoření světa - ilustrační foto.

Vznik vesmíru stejně jako existence lidstva je prý pouze důsledkem působení fyzikálních zákonů. Vědec, označovaný někdy za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina, to tvrdí ve své nové knize, jejíž úryvky dnes zveřejnil deník The Times.

"Není potřeba odvolávat se na Boha, aby uvedl věci do pohybu," píše Hawking v knize, jejímž spoluautorem je americký fyzik Leonard Mlodinow.

Stephen Hawking

"Díky fyzikálním zákonům, jako je gravitace, je vesmír schopný vzniknout sám od sebe." Hawking v knize zmiňuje také například objev planety o velikosti Země obíhající okolo hvězdy podobné Slunci. Podle proslulého vědce ubírá existence planety podobné Zemi na věrohodnosti teorii, že Země byla stvořena výhradně pro lidstvo.

Autor Stručné historie času

Osmašedesátiletý Hawking skloubil ve svých dílech dva základní pilíře moderní fyziky - Einsteinovu teorii relativity a kvantovou fyziku. Je uznávaný nejen jako vědec, ale i pro svoji schopnost přiblížit složité teorie moderní fyziky běžným čtenářům.

Jeho nejznámějším dílem je Stručná historie času z roku 1988. Minulý rok odstoupil z funkce emeritního profesora matematiky na Cambridgeské univerzitě, teoretické fyzice se ale věnuje i nadále. Nedávno na sebe upozornil odvážnými výroky o krvelačnosti možných mimozemských civilizací.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!

Mohlo by vás zajímat