Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soukromá raketa SpaceShipTwo se zřítila do pouště, jeden pilot zemřel

Věda

  20:04aktualizováno  22:36
WASHINGTON - Smrtí jednoho z pilotů skončil ve Spojených státech zkušební let soukromé vesmírné lodi SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic. Stroj podle médií explodoval za letu po zážehu motorů a zřítil se v Mohavské poušti. Kalifornské úřady v souvislosti s incidentem oznámily, že druhý pilot stroje zahynul a hlavní pilot, který se katapultoval, utrpěl vážná zranění.

Havárie rakety SpaceShipTwo. foto: Reuters

Nehoda vesmírné lodě má tak svou první oběť po téměř 12 letech. Zároveň vzbuzuje velké obavy o budoucnost soukromého pronikání do vesmíru.

„Během testu stroj prodělal vážnou anomálii, která vyústila ve ztrátu SpaceShipTwo,“ napsala společnost britského miliardáře Richarda Bransona nejprve na Twitteru. Dodala, že spolupracuje s kalifornskými úřady na stanovení příčiny nehody, která je zatím neznámá. Branson pak na internetu oznámil, že letí na místo neštěstí v Mohavské poušti, aby byl se svým týmem.

Richard Branson stojí před vesmírnou raketou SpaceShipTwo.

Richard Branson stojí před vesmírnou raketou SpaceShipTwo.

Jak agentuře AP událost popsal fotograf Ken Brown, který byl svědkem nehody, vesmírná loď explodovala krátce poté, co se odpoutala od letadlového nosiče. Zažehla raketové motory a pak nastal výbuch. Letadlový nosič přitom vynesl vesmírnou loď do velmi velké výšky. Šlo o 35. testovací let s použitím raketových motorů.

Cestu do vesmíru si rezervovalo více než 800 lidí

Loď byla zkonstruována pro soukromé lety bohatých zákazníků, kteří jsou ochotni zaplatit za zážitek z návštěvy vesmíru. Společnost Virgin Galactic plánovala mít k dispozici celkem pět vesmírných lodí SpaceShipTwo a využívat je k soukromým cestám do vesmíru. Cesty již bylo možné rezervovat, a to za počáteční částku 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun). Podle agentury Reuters si cestu zamluvilo nebo složilo zálohu již více než 800 lidí. Virgin Galactic od nich má na kontě více než 80 milionů dolarů (1,8 miliardy korun).

Soukromá raketa SpaceShipTwo se zřítila do pouště, jeden pilot zemřel

Soukromá raketa SpaceShipTwo se zřítila do pouště, jeden pilot zemřel

Výlety do vesmíru se měly konat z kosmodromu Spaceport America, vybudovaném v poušti Nového Mexika. Do lodi se mělo kromě pilota vejít ještě šest pasažérů. Podle původně zveřejněných plánů se měl SpaceShipTwo dostávat pomocí nosného letounu WhiteKnightTwo do výšky 15 kilometrů, kde se loď měla odpojovat a zažehávat raketový motor, který by ji vynášel nad zemskou atmosféru. Vesmírný výlet měl trvat asi 2,5 hodiny.

Neúspěch pro vesmírnou turistiku

Ve Spojených státech jde o druhou vážnou nehodu rakety v průběhu několika dní. V úterý soukromá americká raketa Antares bez posádky explodovala jen několik sekund po startu z komerčního kosmodromu na ostrově Wallops Island v americkém státě Virginie. Incident si nevyžádal oběti ani zraněné.

Šlo zároveň o první nehodu od doby, kdy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) svěřil dopravu nákladů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) soukromým firmám. Raketa měla do vesmíru vynést nákladní loď Cygnus s téměř 2,3 tuny nákladu, včetně vědeckého materiálu, určeného pro ISS.

Tyto tragédie podle médií vzbuzují vážné otázky nad budoucností soukromého podnikání při dobývání vesmíru. Pro Bransona a jeho partnery jde o vážné ohrožení investic - vývoj stroje stál totiž kolem půl miliardy dolarů (asi 11 miliard korun).

„Je to neúspěch pro vesmírnou turistiku. K letu nedojde dřív než za několik let,“ řekl podle agentury AFP Marco Caceres, analytik kosmického průmyslu z poradenské společnosti Teal Group ve Washingtonu. „Tato nehoda jistě povede ke zpoždění komerčních letů Virgin Galactic na dobu nejméně dvou let a více,“ dodal Caceres.

Vesmírná loď Virgin Galactic s názvem SpaceShipTwo.
SpaceShipTwo v Rutanově továrně
Interiér dosud nedokončeného prototypu SpaceShipTwo. Nerušený výhled poskytnou rozměrná okna.
Tak má vypadat oddělení SpaceShipTwo od nosiče WhiteKnight

Komerční kosmické mise v ostrém režimu měly podle původních plánů odstartovat už letos. O vesmírný let projevila zájem například kanadská popová hvězda Justin Bieber, který chtěl údajně ve vesmíru natočit videoklip. Zájem projevilo mnoho celebrit, mezi nimi i herci Tom Hanks, Brad Pitt a Angelina Jolie.

Tom Bower, autor životopisu zakladatele britské společnosti Richarda Bransona již dříve uvedl, že Virgin Galactic měla problémy s výkonem raket, které by stroj vynesly na oběžnou dráhu.

Zničená vesmírná loď SpaceShipTwo:

Nehoda vesmírné lodě má dnes první oběť po téměř 12 letech

  • 23. března 1961 - Po požáru v přetlakové komoře zahynul člen sovětského 1. oddílu kosmonautů Valentin Bondarenko.
  • 27. ledna 1967 - Při statické zkoušce lodi Apollo 1 na Kennedyho mysu v USA zahynuli Virgil Ivan Grisomm, Roger Chaffee, Edward White.
  • 31. ledna 1967 - Při požáru makety kosmické kabiny na letecké základně v San Antoniu v USA zahynuli William Bartley a Richard Harmon.
  • 24. dubna 1967 - Při přistávání sovětské lodi Sojuz 1 zahynul Vladimir Komarov (první neštěstí při kosmickém letu).
  • 30. června 1971 - Při přistávání sovětské lodi Sojuz 11 se předčasně otevřel provětrávací ventil a v kabině se udusili tři sovětští kosmonauti Georgij Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Pacajev.
  • 28. ledna 1986 - Americký raketoplán Challenger explodoval 73 sekund po startu z mysu Canaveral a zřítil se do oceánu; všech sedm členů posádky (Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ronald McNair, Ellison Onizuka, Gregory Jarvisd, Christa McAuliffeová) zahynulo.
  • 1. února 2003 - Při přistávacím manévru se nad Texasem ve výšce 63 kilometrů roztrhl v plamenech americký raketoplán Columbia; všech sedm členů posádky (šest Američanů - Rick Husband, William Cameron McCool, Michael Philip Anderson, Kalpana Chawlaová, David McDowell Brown, Laurel Blair Clarková - a první Izraelec ve vesmíru Ilan Ramon) zahynulo.
  • 31. října 2014 - Soukromá vesmírná loď SpaceShipTwo společnosti Virgin Galactic při testovacím letu explodovala po zážehu motorů a spadla v Mohavské poušti; kopilot stroje zemřel a hlavní pilot, který se katapultoval, byl zraněn.
Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku
Konec podzimní nudy: Zkraťte si čekání na Ježíška v BRuNO family parku

Víte, jaký je rozdíl mezi slovy zábavní a zábavný? V případě BruNO family parku v Brně rozhodně žádný! Vydejte se spolu s námi do zábavního parku,...