Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina Čechů se nakupování na internetu stále bojí

Věda

  6:00
I přesto, že internet v České republice pravidelně používá více než polovina české populace, s on-line nakupováním má zkušenost pouze necelá třetina Čechů. Co je hlavní příčinou?

Ilustrační foto. foto: SamsungReprofoto

Na přelomu října a listopadu loňského roku proběhl výzkum o nakupování na internetu realizovaný nezávislým nákupním rádcem Heureka.cz ve spolupráci s portály Aukro.cz a Obchodni-dům.cz, který byl proveden na reprezentativním vzorku čítajícím přes 20 tisíc uživatelů českého internetu. Jaké jsou jeho výsledky?

Lidé, kteří nenakupují na internetu, mají nejčastější obavy z toho, že budou mít v budoucnu problémy s reklamací nebo zárukou zboží koupeného přes internet (32 %). 14 % respondentů má potom strach ze ztráty svých peněž a dalších 13 % si myslí, že zboží vůbec nedorazí.

Přibližně 45 % odpovídajících, kteří na internetu dosud nenakupovali, věří, že ostatní tak činí hlavně kvůli úspoře financí a času. 16 % předpokládá, že ostatní lidé považují nakupování na internetu za riskantní nebo složité.

Naprostá většina odpovídající, kteří nemají s on-line nakupováním žádné zkušenosti, považují za důvod, který by je k nákupu přesvědčil, zejména nižší cenu (83%). 17 % uvádí rychlejší dodání zboží a cenu dopravného.

Autor: