Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Většina Čechů se považuje za notebookové experty

Věda

  6:00
Podle průzkumu, který si společnost Intel nechala vyhotovit od firmy Loudhouse, se 66 % českých uživatelů používající přenosný počítač zařadilo do kategorie „pokročilý“ nebo „expert“. Výzkum dále ukázal, že obliba přenosných počítačů v České republice roste nebývalým tempem.

Ilustrační foto. foto: IntelReprofoto

Průzkum pod záštitou Intelu probíhal v devíti zemích Evropy: České republice, Francii, Německu, Itálii, Polsku, Rusku, Španělsku, Švédsku a Spojeném království. Za použití on-line metody bylo v průběhu prosince 2007 dotazováno celkem 2700 uživatelů notebooků – 300 zodpovězených dotazníků v každém ze zmiňovaných států. Průzkumu se zúčastnili muži a ženy ve stejném poměru, celkem bylo 6 věkových skupin:

18–24 let: 38 %
25–34 let: 40 %
35–44 let: 14 %
45–54 let: 5 %
55 a více: 3 %

Bez notebooku ani ránu
U českých zákazníků je obliba laptopů natolik veliká, že se čtvrtina respondentů nedokáže se svými miláčky rozloučit ani během dovolené. Celkově 86 procent respondentů řeklo, že by bylo ochotno vzdát se kvůli svému notebooku alespoň něčeho – ať už by šlo o roční vysílání oblíbeného televizního programu, satelitní navigaci nebo třeba myčku nádobí – jen proto, aby jim zůstal jejich přenosný počítač.

Průzkum rovněž ukazuje, že notebooky jsou nedílnou součástí životního stylu svých majitelů. Necelých 85 procent českých respondentů uvažuje o tom, co o nich jejich počítač řekne. Dále respondenti a respondentky vyžadují praktické počítače a upřednostňují jejich profesionální vzhled. Co se týče samotného používání notebooků, k nejpopulárnějším aktivitám patří surfování po internetu, práce a komunikace s přáteli. Češi řadí práci mezi aktivitami na první místo, to je následováno komunikací s ostatními.

V rámci průzkumu se také zjišťovalo, co je pro uživatele přenosných počítačů nejdůležitější. Pro nadpoloviční většinu tuzemských respondentů je výdrž baterie hlavním faktorem při výběru přenosného počítače. Tři z pěti uživatelů si přejí delší životnost baterie také ve svých stávajících noteboocích. Pro 86 % uživatelů je pak důležitá energetická úspora notebooku. Celkem 74 procent českých respondentů ve svých počítačích upřednostňuje optickou mechaniku pro přehrávání filmů ve vysokém rozlišení. Upřednostňován je také profesionální vzhled.

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...