Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Veverky předvídají budoucnost

Věda

  11:12
PRAHA - Unikátní schopnost uhádnout, ve kterém roce jehličnany vydají nejvíce semen, umožňuje veverkám přivést na svět ve vhodný čas více potomků.

Veverka (ilustrační foto).

Veverky jednají v předstihu, ostatní zvířata na dostatek potravy jen reagují. Veverky mají poměrně pestrý jídelníček. Spořádají různé druhy lesních plodů, hub, ořechů, hmyzu a nepohrdnou ani vajíčky nebo mláďaty malých ptáků. Jsou v podstatě všežravci a nevyhýbají se ani mršinám.

Velkou část jejich stravy však tvoří semena jehličnanů. Ty mají zvláštní rozmnožovací cyklus. Většina let je na úrodu šišek, a tedy i semen chudá. To udržuje populaci jejich konzumentů na nízké úrovni. Po několika letech „neúrody“ pak stromy doslova zaplaví zem tolika semeny, že je zvířata nedokážou pozřít ani společnými silami.

Tato strategie umožňuje zvýšit šanci, že ze semen vyklíčí další generace stromů. Interval, ve kterém se vysemenění opakuje, není konstantní. Například u borovice lesní se cyklus opakuje každých tři až pět let.

Plánovat se vyplatí
Zatímco u většiny zvířat populace narůstá až jako následek většího množství potravy, u veverek je to jiné. Dvacetiletá pozorování, která na Yukonu prováděl Stan Boutin z University of Alberta, prokazují, že v letech, v nichž k vysemenění dojde, mají veverky více vrhů mláďat.

„Veverky vrhy načasují tak, aby populace dosáhla maxima v době, kdy lze nejlépe využít hojnosti semen,“ říká v New York Times Stan Boutin. Dostatek šišek se semeny pro mláďata znamená otázku života, nebo smrti. „Pro samice, které mají dodatečný vrh, je to (z evolučního hlediska) velká výhra,“ dodává Boutin.

Záhadou stále zůstává, jak veverky vědí, že k úrodě semen dojde. Je možné, že dokážou budoucnost vyčíst z pupenů, které se na stromech objeví rok a půl před velkou úrodou. Na první pohled není jasné, zda se z v nich stanou nové větve, nebo spíše šišky. Možná veverky vidí víc než lidé, možná jim pomáhá čich a budoucí pochoutku poznají podle chemických stop. V každém případě si musí získanou informaci pamatovat další rok a naplánovat si podle toho budoucí rodičovství.
Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJECT/PROCESS TEAMLEADER (60.-70.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Mohlo by vás zajímat