Neděle 7. srpna 2022, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více romštiny ve školách: ministerstvo zajistí učitele i učebnice

USA

  20:17
PRAHA - Výuka romštiny by se měla v základních školách v budoucnu rozšířit. Ministerstvo školství by mělo podporovat vývoj učebnic a pomůcek pro její výuku i zajistit učitele. Vyplývá to ze schválené strategie romské integrace do roku 2020. Na středu připadá Mezinárodní den Romů.
Škola - ilustrační foto.

Škola - ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Výuka romštiny by měla být ve školách zajištěna stejně jako u jiných méně vyučovaných jazyků - jako doplňující volitelný nebo nepovinný předmět. Měla by záviset na poptávce žáků a jejich rodičů,“ uvádí strategie. Podle ní by se díky výuce romštiny mohlo zkvalitnit i vzdělávání romských dětí, podpořilo by to také jejich pozitivní vztah ke škole a posílilo tolerantní prostředí. Podle dokumentu se v posledních letech dosáhl „jistý pokrok“ při přípravě výukových materiálů, ministerstvo školství by jejich vývoj mělo ale dál podporovat a mělo by se podílet na zajištění dostatku učitelů romštiny.

Romštinu při sčítání lidu jako svůj mateřský jazyk uvedlo více než 41 tisíc lidí. Z nich asi 33 tisíc mělo jako mateřštinu romštinu a češtinu. Jen romština to byla pro pět tisíc osob. Třetí nejpočetnější volbou byla kombinace romštiny a slovenštiny, tu do formulářů zapsalo 2 100 lidí.

Další volitelný jazyk? Školy budou nabízet výuku romštiny

Romštinu chrání Evropská charta regionálních či menšinových jazyků, kterou Česko přijalo. Tato úmluva umožňuje menšinám například vzdělávání či vysílání v jejich řeči.

Respekt k jazyku

Podle Margity Wagner z kanceláře rady vlády pro záležitosti romské menšiny je základem pro úspěšnou integraci respekt k jazyku, kulturní tradici, zvykům a historii menšiny. Součástí cesty k začlenění je posílení identity a vědomí vlastního původu. „Stejně jako není přijatelné bránit Romům v národnostním rozvoji, tak není přijatelné tyto postupy menšině s buditelským nadšením vnucovat. I to je násilím. Národnostní rozvoj je právem, ne povinností,“ zdůraznila Wagner.

Při sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo asi 13.000 lidí. Podle odhadů je v Česku kolem čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v ghettech.

Situaci Romů Wagner srovnala s někdejší situací Afroameričanů v USA. „Jediní, kdo mohli vymanit Afroameričany z jejich postavení, byli oni sami. Oni sami museli dokázat bílé Americe, ale hlavně sami sobě, že jsou schopni vzít svůj osud do vlastních rukou,“ dodala Wagner.

Desítky tisíc lidí odmítají romštinu na školách

Romskou kulturu a historii zaznamenává Muzeum romské kultury a další instituce, které spadají pod ministerstvo kultury. Soubor romské literatury je v Památníku národního písemnictví či v Národní knihovně. Filmový materiál má Národní filmový archiv. Oběti romského holokaustu připomíná památník v Letech. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dnes uvedl, že druhou světovou válku nepřežilo 90 procent českých Romů.

Ministr: Čím menší kultura, tím větší ochrana

Čím menší kultura podle ministra je, tím je ohroženější a zaslouží si větší ochranu. Herman míní, že i díky romské kultuře je možné svět vidět jinak a nově. Kdybychom se o tento pohled připravili, „svět se zase o něco zploští“, uvedl ministr.

Ministerstvo školství plánuje na školách vyučovat romštinu

Mezinárodní den Romů se ve středu slavil třeba v pražském uměleckém prostoru MeetFactory. Představily se tu neziskové organizace. Zájemci mohli vidět romské kroje. Pořadatelé připravili koncert romských muzikantů. Romští studenti rozhodli o ocenění osobností, které považují za své vzory.

Americká ambasáda při příležitosti dne Romů vyhlásila grantové řízení na podporu jejich začleňování. Žadatelé mohou získat na své projekty asi 50 až 250 tisíc korun. žádosti je možné podávat do 30. dubna.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...