Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Věda

VIDEO: Svět obdivuje nevídané detailní záběry povrchu Slunce. Štěpí se na zrna velká jako Francie

Detail povrchu Slunce. foto: youtube.com

Svět ohromily první ostré záběry slunečního povrchu, který je schovaný za hustou rozvířenou plazmou. Nevídaný pohled na strukturu nejbližší zemské hvězdy se podařilo zaostřit díky Inouyeho teleskopu z ostrova Maui na Havaji. Všechny dosavadní obrazy obalu Slunce byly mlhavé.
  18:39

„Obraz má nejvyšší rozlišení, jaké se nám doposud podařilo pořídit,“ říká ředitel projektu Thomas Rimmele. „Nevěděli jsme, že se povrch Slunce láme na tolik dílčích struktur,“ s podivem konstatuje.

Video ukazuje, že ve skutečnosti je sluneční povrchová vrstva zrnitého charakteru. Každou skvrnu lze údajně přirovnat k valounu velkému jako Francie. Z ohniska každého z nich pak tryská plazma, která pochází z nitra Slunce a je ohřátá téměř na 6 tisíc stupňů Celsia. 

Na videu lze tato centra výbuchu spatřit jako jasný bod uprostřed každého „balvanu“. Když se plazma následně ochladí, odteče zpět pod povrch šedými prasklinami mezi valouny. Informuje o tom server listu Guardian.

Podle vědců nový obraz pomůže rozluštit spletité chování Slunce a také jej přesněji předvídat. Vědci se také snaží zjistit, jak je možné, že zářící okolní „atmosféra“ Slunce má několik milionů stupňů, zatímco jeho povrch pouze 6 tisíc.

Zrcadlo teleskopu musí mít stálou teplotu

Solární teleskop pojmenovaný podle amerického senátora Havaje Daniela K. Inouyeho vznikal od roku 2013. Pyšní se čtyřmetrovým zrcadlem a je tak největší na světě. Největší výzvou pro tvůrce teleskopu bylo hlavní zrcadlo. Je totiž vystaveno přímému slunečnímu svitu, ale jeho teplota se absolutně nesmí změnit. Sebemenší teplotní výkyv by rozvířil vzduch a to neblaze ovlivní kvalitu záznamu.

Teleskop je instalován v nadmořské výšce 3 kilometrů na vrcholu sopky Haleakala na ostrově havajském ostrově Maui. 

Většina vlád selže. Mladí se do deseti let chopí revoluce, soudí Cílek

Premium Václav Cílek, geolog a klimatolog, věří, že se blížíme k civilizačnímu zlomu. Ústí k němu nabalující se krize a vidina...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat