• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Laboratoře vyšetřují vzorky na virus ptačí chřipky. | foto: Lidovky.cz

Vir mutuje do nebezpečné formy

Věda
  •   10:51
LONDÝN - Britští vědci oznámili, že podle výsledků nejnovějšího výzkumu vir H5N1 mutuje od ptačí chřipky k formě, která je více nebezpečná pro člověka.
Ze společného prohlášení britského týmu a Světové zdravotní organizace (WHO) citovala agentura AFP. Závěry výzkumníků z laboratoře Mill Hill v severním Londýně se opírají o rozbory provedené v případě dvou nedávných úmrtí způsobených virem H5N1 v Turecku.

U jednoho z mrtvých byla podle vědců odhalena podoba viru, který se raději pojí s lidskými než ptačími buňkami. Podobnou mutaci naznačoval již výzkum některých případů v minulých letech v Asii.

Současnou velkou obavou odborníků i obyvatel je, že vir ptačí chřipky H5N1 změní podobu, stane se více nakažlivý pro člověka a budepřenositelný přímo mezi lidmi. 

Vir se poprvé objevil v roce 2003 v Asii, kde od té doby na ptačí chřipku zemřela téměř stovka lidí. Poprvé mimo asijský kontinent zemřeli na toto onemocnění v posledních týdnech tři lidé v Turecku, kde úřady hlásí nakažení dalších asi 15 osob. Evropské země, včetně Česka, přijímají preventivní opatření proti možnému šíření viru po starém kontinentu.
Autoři: Lidovky.cz, ČTK