Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Viru H5N1 chybí správná kotva

Vědci odhalili, proč se virus H5N1 nedokáže přenášet mezi lidmi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci odhalili, proč se virus H5N1 nedokáže přenášet mezi lidmi. | foto: AFP

PRAHA Nový výzkum odhalil, proč se virus H5N1 zatím nedokáže přenášet mezi lidmi. Zároveň přináší přesnější informace o jeho účinku v těle, což pomůže při prevenci i v případném boji s epidemií.

Ptačí chřipka zatím nezabíjí ve velkém. Ale doteď vědci nevěděli proč. Americko-japonský tým virologů vedený Jošihirem Kawaokou z University of Madison v americkém Wisconsinu dnes v časopise Nature zveřejnil studii vysvětlující, proč virus H5N1 zatím nezpůsobil katastrofu. Chřipkový virus se dokáže v těle oběti množit, jen když pronikne do nitra buněk. K úspěšnému zvládnutí invaze se virus musí nejprve zachytit na povrchu buňky.

Využívá k tomu zvláštní bílkovinné „kotvy“, které přesně zapadají do bílkovinných „kotvišť“ na napadené buňce. Obě molekuly do sebe zapadají jako klíč do zámku. V roli virové kotvy vystupují molekuly hemaglutininu, které ční z viru na všechny strany a dodávají mu vzhled ježaté koule.

Kde má virus domovský přístav
Na vhodná kotviště čili receptory nenarazí virus všude. Vědci z Kawaokova týmu nabídli lidským a ptačím chřipkovým virům různé typy laboratorně pěstovaných buněk z lidského dýchacího traktu. Zjistili, že lidské viry nacházejí pro spuštění hemaglutinové kotvy vhodné přístavy jinde než viry ptačí chřipky.

Lidské viry tíhnou k buňkám horních cest dýchacích. Proto nás při „obyčejné“ chřipce pálí v nose a v krku. Proto nemocný kašle a šíří kolem sebe virus s vykašlaným hlenem.

Ptačí viry včetně smutně proslulého viru ptačí chřipky H5N1 jsou přizpůsobeny k vazbě na „kotviště“ ptačích buněk. V lidském těle nacházejí vhodná „přístaviště“ jen v hloubi plic na povrchu buněk plicních sklípků. Pacienti nakažení ptačí chřipkou proto nevykašlávají virus v takových kvantech. To je také asi důvod, proč se virus H5N1 nešíří z člověka na člověka.

Na druhé straně však infekce plicních sklípků ztěžuje nemocnému dýchání a doslova jej dusí. Proto je nákaza ptačí chřipkou tak vážná a ve více než polovině případů končí smrtí. K proměně sporadického zabijáka H5N1 v masového vraha může podle Kawaoky dojít, jen pokud virus změní svou kotvu tak, aby se dokázal uchytit v horních cestách dýchacích nakaženého člověka.

Bude k tomu potřebovat zřejmě celou sérii změn dědičné informace a ty v dohledné době zcela jistě nezvládne. Pokud se mu to zdaří, vyklidí zároveň své dosavadní výsadní kotviště v plicních sklípcích a ztratí na nebezpečnosti.

Průběh onemocnění po infekci pozměněným virem by se mohl blížit standardní chřipce, která usmrtí obvykle jen jednoho ze sto tisíc nemocných. Díky práci Kawaoky a jeho kolegů také virologivé začínají mít velmi dobrou představu o charakteru mutací, které by proměnily virus H5N1 v původce pandemie. Nabízí se nám tak slušná šance, že zdravotníci potenciálně nebezpečný virus včas odhalí a přijmou proti jeho šíření potřebná razantní opatření.

Kawaokova studie vrhla světlo na tajemné cestičky viru ptačí chřipky v lidském těle, o kterých toho mnoho nevíme. I když už virus H5N1 zabil více než stovku lidí, informací o tom, kam všude virus v těle svých obětí proniká a jaké škody tam páchá, jsou jen zlomkovité.

Ptačí chřipka postihuje především země, kde lidé vyznávají islám či buddhismus a kde se z náboženských důvodů většinou neprovádějí pitvy. Navíc jde o země tropického pásma, kde je pohřbívání zemřelých urychleno.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....