Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Věda

Víru v globální oteplování musíme chránit jako náboženství, řekl soud

Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto.

Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Od roku 2003 platí ve Velké Británii závazná směrnice, která zaměstnavatelům zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace, náboženského nebo filosofického přesvědčení a věku. Londýnský odvolací soud nyní rozhodl, že stejnou ochranu je nutno poskytnout i přesvědčení, že globální oteplování je následkem činnosti člověka.
  13:18

Dvaačtyřicetiletý Brit Tim Nicholson musel loni odejít z velké realitní a developerské společnosti, kde pracoval jako šéf oddělení pro udržitelný rozvoj. Oficiálním důvodem propuštění byla nadbytečnost. Sám Nicholson se domnívá, že jednou z příčin bylo i jeho ekologické přesvědčení.

Obrátil se proto na soud a uspěl. Soudce rozhodl, že jeho případ se má posuzovat podle nařízení o zákazu diskriminace.

Odůvodnění rozsudku

"Názor, že změna klimatu je způsobena lidskou činností a z toho vyplývající morální imperativy, jsou-li vážně uplatňovány, lze z hlediska práva považovat za filosofické přesvědčení ve smyslu nařízení o náboženství a přesvědčení z roku 2003."

Jeho bývalý zaměstnavatel se však vzápětí odvolal s tím, že otázky klimatu nejsou ani náboženské, ani filosofické povahy a nařízení z roku 2003 tedy nelze uplatnit. "Jde spíše o vědecký pohled než o filosofický. Filosofie se zabývá záležitostmi, na něž nelze aplikovat vědecké důkazy," argumentoval právní zástupce žalované strany.

Ideály kontra byznys
Nicholson tvrdí, že jeho názory ovlivňují celý jeho životní styl, což prý někdy vyústilo v nesoulad s kolegy a nadřízenými. Uvedl, že se snažil vytvořit systém zohledňující emise CO2 produkované společností, ale nebyl schopen vypočítat uhlíkovou stopu, protože mu kolegové odmítli poskytnout nezbytná data.

Propuštěný pracovník také obvinil šéfa společnosti Ruperta Dickinsona, že se na tyto záležitosti díval s despektem. Jako příklad šéfova neekologického chování pak Nicholson uvedl, že prý jednou během jednání v Irsku poslal svého podřízeného do Londýna pro zapomenutý mobil a elektronickou databanku.


Minulý týden odvolací soud rozhodl ve prospěch propuštěného. "Názor, že změna klimatu je způsobena lidskou činností a z něj vyplývající morální imperativy, jsou-li vážně uplatňovány, lze z hlediska práva považovat za filosofické přesvědčení ve smyslu nařízení o náboženství a přesvědčení z roku 2003. Když jednotlivec může prokázat, že zastává filosofické přesvědčení založené na vědeckých poznatcích stojící v protikladu například k náboženství, pak není důvod vyčlenit ho z ochrany," uvedl soudce Michael Burton.

Soudce, který usměrnil Al Gorea
Nejde o první Burtonův rozsudek v kauze týkající se kontroverze kolem globálního oteplování. Předloni rozhodl, že dokumentární film Al Gorea Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth) je zaujatý a jednostranný. Soudce proto promítání dokumentu v britských školách zakázal. Povolil prezentaci snímku jen za podmínky, že bude doplněn informacemi, které vyváží manipulace a zaujaté pohledy bývalého amerického viceprezicenta.

Nicholson se nyní může obrátit k tribunálu řešícímu pracovněprávní spory a žádat o odškodné. Britský list The Telegraph z rozsudku vyvozuje, že se nyní zaměstnancům nabízí možnost žalovat své zaměstnavatele, pokud jim neumožní řídit se podle svého "zeleného" životního stylu. Jako příklad uvádí neexistenci recyklovacích zařízení či nařízené služební cesty uskutečněné dopravními prostředky produkujícími vysoké emise CO2.

Na druhou stranu je možné, že rozsudek bude chránit i lidi přesvědčené o tom, že globální oteplování neexistuje.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!