Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Víru v globální oteplování musíme chránit jako náboženství, řekl soud

Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní kladívko a váhy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Od roku 2003 platí ve Velké Británii závazná směrnice, která zaměstnavatelům zakazuje diskriminaci na základě sexuální orientace, náboženského nebo filosofického přesvědčení a věku. Londýnský odvolací soud nyní rozhodl, že stejnou ochranu je nutno poskytnout i přesvědčení, že globální oteplování je následkem činnosti člověka.

Dvaačtyřicetiletý Brit Tim Nicholson musel loni odejít z velké realitní a developerské společnosti, kde pracoval jako šéf oddělení pro udržitelný rozvoj. Oficiálním důvodem propuštění byla nadbytečnost. Sám Nicholson se domnívá, že jednou z příčin bylo i jeho ekologické přesvědčení.

Obrátil se proto na soud a uspěl. Soudce rozhodl, že jeho případ se má posuzovat podle nařízení o zákazu diskriminace.

Odůvodnění rozsudku

"Názor, že změna klimatu je způsobena lidskou činností a z toho vyplývající morální imperativy, jsou-li vážně uplatňovány, lze z hlediska práva považovat za filosofické přesvědčení ve smyslu nařízení o náboženství a přesvědčení z roku 2003."

Jeho bývalý zaměstnavatel se však vzápětí odvolal s tím, že otázky klimatu nejsou ani náboženské, ani filosofické povahy a nařízení z roku 2003 tedy nelze uplatnit. "Jde spíše o vědecký pohled než o filosofický. Filosofie se zabývá záležitostmi, na něž nelze aplikovat vědecké důkazy," argumentoval právní zástupce žalované strany.

Ideály kontra byznys
Nicholson tvrdí, že jeho názory ovlivňují celý jeho životní styl, což prý někdy vyústilo v nesoulad s kolegy a nadřízenými. Uvedl, že se snažil vytvořit systém zohledňující emise CO2 produkované společností, ale nebyl schopen vypočítat uhlíkovou stopu, protože mu kolegové odmítli poskytnout nezbytná data.

Propuštěný pracovník také obvinil šéfa společnosti Ruperta Dickinsona, že se na tyto záležitosti díval s despektem. Jako příklad šéfova neekologického chování pak Nicholson uvedl, že prý jednou během jednání v Irsku poslal svého podřízeného do Londýna pro zapomenutý mobil a elektronickou databanku.


Minulý týden odvolací soud rozhodl ve prospěch propuštěného. "Názor, že změna klimatu je způsobena lidskou činností a z něj vyplývající morální imperativy, jsou-li vážně uplatňovány, lze z hlediska práva považovat za filosofické přesvědčení ve smyslu nařízení o náboženství a přesvědčení z roku 2003. Když jednotlivec může prokázat, že zastává filosofické přesvědčení založené na vědeckých poznatcích stojící v protikladu například k náboženství, pak není důvod vyčlenit ho z ochrany," uvedl soudce Michael Burton.

Soudce, který usměrnil Al Gorea
Nejde o první Burtonův rozsudek v kauze týkající se kontroverze kolem globálního oteplování. Předloni rozhodl, že dokumentární film Al Gorea Nepříjemná pravda (An Inconvenient Truth) je zaujatý a jednostranný. Soudce proto promítání dokumentu v britských školách zakázal. Povolil prezentaci snímku jen za podmínky, že bude doplněn informacemi, které vyváží manipulace a zaujaté pohledy bývalého amerického viceprezicenta.

Nicholson se nyní může obrátit k tribunálu řešícímu pracovněprávní spory a žádat o odškodné. Britský list The Telegraph z rozsudku vyvozuje, že se nyní zaměstnancům nabízí možnost žalovat své zaměstnavatele, pokud jim neumožní řídit se podle svého "zeleného" životního stylu. Jako příklad uvádí neexistenci recyklovacích zařízení či nařízené služební cesty uskutečněné dopravními prostředky produkujícími vysoké emise CO2.

Na druhou stranu je možné, že rozsudek bude chránit i lidi přesvědčené o tom, že globální oteplování neexistuje.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Advantage Consulting, s.r.o.
HR Recruiter s AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč