Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Visa testuje platby mobilem

Věda

  6:00
Společnost Visa se v současné době účastní rozsáhlého pilotního projektu O2 Wallet, v němž bude otestována technologie NFC umožňující bezhotovostní platbu za zboží prostřednictvím mobilních telefonů.

Platba mobilem. foto: NokiaReprofoto

Near Field Communication se velice podobá hojně rozšířené bezdrátové technologii Bluetooth, na rozdíl od ní však podporuje celou řadu standardizovaných protokolů pro bezpečný přenos dat. NFC funguje na bázi vlnového pásma 13,56 MHz a jeho dosah by měl být více jak 10 cm. Pro bezproblémovou komunikaci tedy stačí, aby dvě kompatibilní zařízení byla blízko u sebe.

Cílem mobilních plateb budou drobné nákupy, vstupné na různé akce nebo jízdenky v prostředcích městské dopravy. Aby zaplacení proběhlo úspěšně, stačí pouze přiložit mobil k příslušné čtečce. Pilotní projekt se koná v různých částech Londýna a potrvá šest měsíců až do konce května 2008. Zúčastní se ho přes 500 lidí. Jeho účelem je otestovat funkčnost systému a zjistit, o jaké služby a funkce mají uživatelé zájem.

Jako prostředek plateb při testování slouží Nokia 6131 podporující funkci NFC, která v sobě rovněž obsahuje několik předinstalovaných NFC aplikací. Během první fáze bude 225 účastníkům projektu nahrána do telefonu předplacená karta Barclaycard Visa. Tou budou moci platit položky do výše 10 liber v těch obchodech, které v současné době nabízejí platbu kartami Visa payWave. Ve druhé fázi projektu (od února do května 2008) bude k dispozici i ověřování PIN, platba nad 10 liber a možnost doplňování kreditu na předplacené karty.

Projekt je součástí celosvětové iniciativy Visa Mobile Platform a platební řešení, které nabízí, je kompatibilní s globálními specifikacemi Visa pro mobilní platby. Tyto specifikace jsou testovány ještě v několika dalších pilotních projektech po celém světě.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!