Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vláda může učinit první krok ke vzniku české kosmické agentury

Start rakety Ariane 5 Evropské kosmické agentury | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Start rakety Ariane 5 Evropské kosmické agentury | foto:  ESA/CNES/ARIANESPACE-Service Optique CSG

PRAHA Vláda se v pondělí pokusí udělat pořádek v dosud roztříštěných kompetencích ministerstev ve vztahu ke kosmickému výzkumu a technologiím. Ministerstvo dopravy navrhuje vznik Výboru pro kosmické aktivity vlády České republiky (VKA), který by měl být předstupněm budoucí české Národní kosmické agentury. Vyplývá to z materiálů MD.

"Jde o to, kdo bude řídit českou kosmonautiku a zajistí spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou," uvedl Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro získání sídla navigačního systému Galileo. Česká republika se stala členem Evropské kosmické agentury (ESA) koncem roku 2008.

Vesmírné technologie mají nyní v pravomoci především dva úřady: ministerstvo školství z titulu kosmonautiky jako vědy a ministerstvo dopravy, neboť 80 procent všech vesmírných aplikací se využívá v dopravě.

Podle Dobeše ale mezi oběma úřady vznikají kompetenční třenice, takže nový výbor by měl řídit ministr zahraničí, zapojit by se do něj měla i ministerstva pro evropské záležitosti, průmyslu a obchodu a životního prostředí. Pokud vláda vznik VKA schválí, bude muset ministr zahraničí předložit od konce roku 2011 návrh na zřízení Národní kosmické agentury (NKA).

"Ministerstvo školství si myslí, že všechno co je kosmonautika je věda a výzkum, ale dneska je to tvrdý byznys, 90 procent rozpočtu ESA jde do průmyslu jako zakázky," uvedl Dobeš. NKA by podle něj měla mít vlastní rozpočet.

V České republice nyní funguje obecně prospěšná společnost Česká kosmická kancelář, která s ministerstvy školství a dopravy spolupracuje.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBCHODNÍK – NÁSTROJE, AUTOMATIZACE (30-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč