Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Vláda schválila nové složení Rady pro výzkum, vývoj a inovace

Laboratoř | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laboratoř | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vláda dnes schválila nové složení Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Zastoupeny v ní budou vysoké školy, Akademie věd, Svaz průmyslu a dopravy a také reprezentant Rady veřejných výzkumných institucí.

Premiér Jan Fischer na tiskové konferenci zdůraznil, že ustavení nové rady bylo jednou z priorit jeho vlády. Krok ocenil předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Poprvé rada v novém složení zasedne 28. května, jejím prvním úkolem by měl být volba předsednictva. Počet členů rady je 17, jak stanovuje zákon, uvedl. Jejími členy budou premiér, ministr školství, šest zástupců vysokých škol, předseda Akademie věd a další tři členové akademie, stejné zastoupení jako akademie bude mít Svaz průmyslu a dopravy.

Na posledním jednání vlády pak ministři podle Fischera pochopili, že bude třeba i jeden reprezentant Rady veřejných výzkumných institucí, která sdružuje výzkumné instituce zřízené ministerstvy a kraji.

Nové složení Rady pro výzkum, vývoj a inovace

premiér
Jan Fischer
ministryně školství
Miroslava Kopicová
vysoké školy
Petr Fiala
Stanislava Hronová
Vladimír Haasz
Tomáš Opatrný
Václav Hampl
Rudolf Haňka
Akademie věd
Jiří Drahoš
Karel Aim
Pavel Hobza
Karel Oliva
Svaz průmyslu a dopravy
Jaroslav Míl
Jiří Cienciala
Pavel Kafka
Zbyněk Frolík
Rada veřejných výzkumných institucí
Karel Pospíšil

"Jsem rád, že premiér radu jmenoval, i když to trvalo déle, než jsme předpokládali," řekl Jiří Drahoš. Nové složení rady je podle něj daleko lepší, než stará sestava, i když muselo dojít na kompromisy. Akademie totiž chtěla, aby statutární zástupci byli pouze stálými hosty rady, členy měli být vědecko-manažerské osobnosti. Nakonec jsou členy i předsedové akademie, svazu průmyslu a konference rektorů.

Akademická obec požadovala výměnu členů Rady pro výzkum, vývoj a inovace už delší dobu. Vědci, zejména z Akademie věd, totiž nejsou spokojeni s metodikou hodnocení výsledků vědecké práce, kterou dosavadní rada vypracovala a která byla podkladem pro rozdělování subvencí ze státního rozpočtu na výzkum a vývoj.

Podle těchto nových pravidel vláda loni v červnu rozhodla o krácení subvencí Akademii věd pro letošek asi o miliardu korun a v letech 2011 a 2012 o zhruba polovinu. Vládní rozhodnutí o omezení peněz pro akademii tehdy vyvolalo protesty. Vědci při nich požadovali mimo jiné odvolání rady.

Tvrdili, že jde o snahu přesunout velkou část státních subvencí do průmyslové sféry, a to především na úkor akademie. Vedení akademie se nakonec s premiérem dohodlo na zmírnění restrikcí, které by podle předsedy akademie Jiřího Drahoše byly pro tuto největší vědeckou instituci v zemi likvidační.

Vláda také slíbila ponechat subvence v příštích dvou letech na úrovni letošního roku. Premiér se zástupci akademické obce jednal o celkové reformě vědeckého výzkumu u kulatých stolů a přislíbil změny ve složení rady.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...