Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Archeologové našli vodní nádrž z doby bronzové. Je stará až 8000 let

Archeologové - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Archeologové - ilustrační foto | foto: Shutterstock

KYŠICE (PLZEŇSKO) Uměle vytvořenou pravěkou nádrž starou až 8000 let objevili archeologové v Kyšicích u Plzně. Podle vědců jde o výjimečný nález, který poskytne cenné informace. Podobných pravěkých vodních děl je sice v zemi několik, žádné ale není takto datováno, jsou údajně mladší nebo bez datace.

Archeologové nyní těží výplň nádrže, chtějí získat cenné artefakty, řekla v pátek Kateřina Postránecká, vedoucí výzkumu ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek.

"Jde zřejmě o uzpůsobenou původně přírodní pramennou pánev, která byla v jednom místě přehrazená, tím vznikla umělá nádrž. My tam zatím máme archeologické nálezy keramické a také broušené nástroje," uvedla.

Keramiku vědci datují do období neolitu a mladší doby bronzové. Právě nálezy z období neolitu, tedy období zhruba 5,5 až šest tisíc let před Kristem, podle Postránecké ukazují, že by nádrž mohla být stará až 8000 let. "Zároveň tam máme i mladší nálezy z doby bronzové, které jsou asi 1000 let před Kristem, takže ještě nevíme, zda ta nádrž fungovala takovou dobu nebo se tam mladší nálezy dostaly jiným způsobem," uvedla.

Zdroj vody nebo k chovu ryb

Nádrž je součástí velké pravěké polykulturní lokality, kolem je doloženo rozsáhlé pravěké sídliště z několika období. Součástí jsou objekty z neolitu, eneolitu i doby bronzové. Nádrž mohla představovat zdroj vody, mohla sloužit i k chovu ryb. "Pokud bychom z výplně získali například dalším zpracováním, proplavováním, rybí kostičky, tak bude jasné, že to používali k chovu ryb," uvedla Postránecká.

ČTĚTE TAKÉ:

Archeologové zatím neumějí odhadnout celkové rozměry nádrže, odkrývají jen její malou část, která zasahuje do stavby. V lokalitě se koná záchranný archeologický výzkum v souvislosti se stavbou železničního koridoru neboli modernizace trati Rokycany-Plzeň.

Lokalitou u Kyšic se experti zabývají od září 2013, pramennou pánev zkoumají zhruba měsíc. Povrch nádrže zachytili v hloubce 2,5 až tři metry. Na místě mají tzv. plavící linku, díky níž část výplně proplavují na místě, aby získali další artefakty, další část vozí v pytlích do laboratoře na podrobné zpracování. "Při podrobném proplavení se mohou najít drobnosti, které se v terénu nezachytí," uvedla vedoucí výzkumu.

Podle Postránecké jde o výjimečný nález poskytující velmi cenné informace, a to i ohledně přírodního prostředí a životních podmínkách dané doby. "Jsou tam důležité nejen artefakty vytvořené člověkem, ale také ekofakty, přírodní prameny, například tedy pylová zrna, nálezy rostlinných zbytků a podobně," uvedla.

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!