Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volající náramky pomohou s péčí o seniory nebo děti

Věda

  6:00
Svěřit malému dítěti nebo starému člověku mobil, abyste měli přehled o jeho pohybu a případných problémech, je myšlenka, jejíž realizace v praxi naráží na mnohé problémy. Ty se snaží odstranit dvojice speciálních volajících náramků, které představil T-Mobile.

Model Skeeper připomíná náramkové hodinky, umí však telefonovat na přednastavená čísla. foto: T-MobileReprofoto

Malé děti a senioři byli dříve zcela na okraji zájmu výrobců mobilních telefonů, ale v poslední době se začíná blýskat na lepší časy. Na trh přišel Teddyfone – telefon, který vypadá jako dětská hračka a stejně jednoduše se používá, operátor O2 prodává mobil určený speciálně pro seniory s názvem Emporia Life. T-Mobile v této iniciativě nechtěl zůstat pozadu a spřáhl své síly se společnostmi WM OCEAN a TELTECH Servis – výsledkem jejich spolupráce jsou dva volající náramky.

Vše na jedno tlačítko
Model Skeeper v ničem mobilní telefon nepřipomíná, podobá se spíše přerostlým digitálním hodinkám. Jeho rozměry činí 65 × 46 × 17 mm a váží 75 gramů. Nehledejte na něm však žádný displej, pouze tlačítka. K těm je možné přiřadit až tři telefonní čísla, na něž se bude v případě stisku telefonovat nebo odesílat zpráva. Přístroj rovněž obsahuje funkci pro nouzové volání, kdy jsou postupně obvolávána nadefinovaná telefonní čísla a to tak dlouho, dokud se s některým z nich nepodaří sestavit spojení. Náramkem můžete hovory i přijímat, ale opět pouze z předem určených čísel.

Veškerou administraci - tedy přiřazení čísel k jednotlivým tlačítkům, vytvoření SMS, druhy upozornění - si zákazník může provést prostřednictvím zákaznické linky.

Model Skeeper vydrží v pohotovosti až sto hodin, nebo jednu hodinu hovoru. Jinak celkem dobrý dojem z přístroje kazí poměrně vysoká cena, která byla stanovena na 8 996 korun. Bezpečnostní náramky jsou k dispozici jak pro konečné spotřebitele, tak pro nejrůznější zdravotnické organizace a zařízení. Měsíční používání pak přijde na 177 až 356 Kč.

GeoSkeeper

Lokalizace se může hodit
Vybavenější model GeoSkeeper obsahuje navíc i GPS čip pro zjišťování polohy. Ten zjistí a odešle přesnou polohu uživatele, pokud opustí vyhrazenou oblast anebo je provedeno nouzové volání. Při určování polohy nejste omezeni jen na globální poziční systém, ale můžete využít i lokalizaci prostřednictvím BTS vysílačů, kterou T-Mobile nabízí pod komerčním názvem Kde je… Cena tohoto náramku byla stanovena na 12 495 Kč.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...