Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vozítko Opportunity objevilo na Marsu nový důkaz o vodě

Robotické vozítko Opportunity na Marsu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotické vozítko Opportunity na Marsu | foto: NASA

WASHINGTON Marsovské vozítko Opportunity přišlo nejspíš s novým zásadním objevem. Na povrchu "rudé planety" totiž objevilo skálu, která by podle vědců mohla obsahovat jílové minerály. Jejich výskyt přitom naznačuje, že hornina byla někdy v minulosti vystavena dlouhodobějšímu působení vody.

Robotické vozítko se na Marsu snaží najít přítomnost vody již devět let. Určité náznaky objevilo, nicméně nyní jde podle odborníků o mnohem jasnější důkazy, napsala britská zpravodajská stanice BBC.

"Když se podíváte na všechny objevy související s vodou, ve velké většině šlo o vodu s velmi nízkým pH, byla to tedy spíše kyselina," uvedl Steve Squyres, vědec z Cornellovy univerzity, který vede misi marsovských vozítek Spirit a Opportunity. "Jílové minerály mají tendenci vytvářet více neutrální pH. Jde o vodu, kterou můžete pít. Vodu, která je mnohem příznivější pro vznik života," dodal.

K TÉMATU:


Vzhledem k tomu, že rentgenový spektrometr vozítka dokáže rozpoznat jen jednotlivé prvky v hornině, ale nikoli její mineralogické složení, je objev těžké oficiálně a stoprocentně potvrdit. Vědci nicméně tvrdí, už samotná přítomnosti jílů dokazuje, že Mars byl před miliardami let mnohem teplejší a vlhčí planetou. Vozítko svůj objev učinilo v oblasti nazvané Cape York, která leží na okraji 22 metrů dlouhého kráteru Endurance. Vedoucí mise nyní robota poslali po hřebenu kráteru do oblasti přezdívané Solander Point. Právě tam by se mohly údajně nacházet další skály obsahující jílové minerály.

Vozítko Opportunity

Opportunity, která má velikost golfového vozítka, a její dvojče Spirit na Marsu přistály v lednu 2004. Jejich mise byla plánována jako tříměsíční s cílem najít známky toho, zda na sousední planetě Země byla někdy v minulosti voda. Našly množství takových stop a pak pokračovaly v jízdě nad rámec stanovené životnosti.

Stáří Opportunity se však již začalo na vozítku projevovat. Jeho "robotické ruce" ochabují a jeho solární panely ztrácejí účinnost. Vědci ho přesto chtějí nechat po Marsu jezdit tak dlouho, dokud to bude možné. "Na Marsu panuje velmi nepřátelské prostředí, ve kterém by vozítko mohlo každou chvíli naprosto zkolabovat. Proto každý další den jeho fungování považujeme za dar," poznamenal John Callas, projektový manažer mise Opportunity. Vozítko Spirit přestalo s řídícím střediskem komunikovat v březnu 2010.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...