Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrátí vědci do ulic slunečníky? Zablokují až tři čtvrtiny UV záření

Věda

  7:00
NEW YORK - Když venku praží slunce a krém s ochranným faktorem není po ruce, udělejte to tak, jako dámy v minulosti - sáhněte po deštníku či slunečníku, který vám zajistí stín, radí američtí vědci. Podle studie, kterou zveřejnil časopis JAMA Dermatology, jakýkoli neprotržený deštník dokáže zablokovat za slunečného dne až tři čtvrtiny ultrafialového záření (UV).

Japonka se slunečníkem. foto: ČTK

Černé deštníky si vedou ještě lépe a blokují přinejmenším 90 procent paprsků. "Deštníky zablokovaly 77 až 99 procent UV záření," uvedla Suephy Chenová s kolegy z Emoryho univerzity v Atlantě. Její tým vyšel ze skutečnosti, že slunečníky a deštníky stále používají ženy v mnoha částech Asie, aby si zajistily stín - například v Číně je v létě nosí až 45 procent žen.

Vědci se proto rozhodli ověřit, jak dobře běžné deštníky dokážou ochránit před UV zářením. Posbírali 23 funkčních deštníků, tedy bez trhlin v látce, a za slunečného dne měřili záření přímo pod tkaninou deštíku a pak u nosu člověka, který ho držel.

Všechny použité deštníky byly běžné, jaké lidé nosí na ochranu před deštěm, jen jeden byl cestovní slunečník. Právě on si vedl nejlépe, když zablokoval 99 procent UV paprsků. Běžné deštníky pak chránily před nejméně 77 procenty UV záření a ještě lepších výsledků dosahovaly, pokud byly tmavé.

Autoři: ,