Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrcholí meteorický roj. 'Padající hvězdy' budou vidět až do středy

Věda

  8:16
PRAHA - Vrcholí Kvadrantidy, jeden z hlavních meteorických rojů v roce. Pozorovat tyto "padající hvězdy" či "létavice", jak se jim také říká, je možné už nyní a pak až do středy 5. ledna. Astronomické servery uvádějí, že bude v maximu létat 100 až 130 meteorů za hodinu.

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid. foto: Reprofoto

Bude-li přát počasí, pak budou první dny v roce zpestřeny záblesky meteorů. Pozorování nebude rušit světlo Měsíce, který se blíží novu.

Kvadrantidy mají radiant, což je místo, odkud jako by vylétají, na rozhraní souhvězdí Pastýře a Draka. Jsou to prachové částice, které ve své dráze zanechává kometa 96P/Machholz 1. Když se tato tělíska (meteoroidy) srazí se Zemí. Při letu vysokou rychlostí se třou o vzduch, rozžhaví se a většinou se vypaří. Přitom nastává ionizace okolního plynu, a tak vzniká meteor - světelná čára na obloze.

Čtěte také:

Jinými známými meteorickými roji jsou Perseidy, Leonidy nebo Geminidy. Perseidy mají výhodu, protože vrcholí kolem 12. srpna za teplých letních nocí. Roj je navíc aktivní více než měsíc. Leonidy se objevují kolem 18. listopadu a Geminidy o Vánocích.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat