Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vrstva ozonu má 15 let zpoždění

Věda

  8:46
PRAHA - Zacelení děr v ozonové vrstvě potrvá déle, než se čekalo. Na vině je podcenění zásob freonů ve starých přístrojích.

Schéma ozonové díry z roku 1998. foto: Reprofoto

Koncentrace freonů, látek, které poškozují ozonovou vrstvu atmosféry, už několik let klesá. K tomu dochází díky jejich celosvětového zákazu, který platí od roku 1987. Podle nových měření však freonů do atmosféry uniká víc, než kolik uváděly předchozí odhady.

Zákaz freonů přišel rychle

Ve světle dlouhých a neproduktivních tahanic kolem snižování emisí skleníkových plynů se může zdát reakce na mizení ozonové vrstvy jako ukázková.

Freony se hojně využívaly od třicátých let. Byly levné, netoxické - tedy ideální pro průmyslové využití. Až v roce 1974 se objevily první hlasy varující, že tyto plyny mohou způsobit ve vrchních vrstvách atmosféry katastrofu.

Nezvratný důkaz o mizení ozonové vrstvy se podařilo získat v roce 1982. Tehdy vědci poprvé zaznamenali existenci ozonové díry nad Antarktidou.

Následná mezinárodní jednání dospěla v roce v roce 1987 k přijetí Montrealského protokolu. Díky němu vyspělé země od poloviny devadesátých let freony nevyrábějí vůbec a rozvojové země jen v omezeném množství.

Dopady ozonové díry dnes trpí především Australané. Pokud by vypouštění freonů dál pokračovalo, narušila by se podstatněji i ochranná vrstva nad severní Amerikou a Evropou.

To byl zřejmě hlavní důvod, proč průmyslově vyspělé státy na nákladné stažení freonů z výroby přistoupily. 
 

S následky neuvážené výroby zdánlivě neškodných látek se tak lidstvo bude potýkat déle. Odhady posunují datum předpokládaného zacelení ozonové díry nad Antarktidou o patnáct let.

Nové údaje přinesla měření provedená nízko letícími letadly. Vědci se zaměřili na území Spojených států a Kanady. Výsledky znamenají jediné - zásoby freonů ve starých přístrojích jsou větší, než se odhadovalo. A to i v rozvinutých zemích. Freony se používaly od 30. letminulého století jako chladicí médium v ledničkách a hnací plyn ve sprejích a hasicích přístrojích.

Ozonová vrstva, která chrání pozemský život před zhoubnými účinky ultrafialového záření, je velmi slabá i za normálních okolností. Za teploty a tlaku, které panují u zemského povrchu, by molekuly ozonu vytvořily vrstvičku silnou dva až pět milimetrů. Pokud se tato vrstva oslabí o víc než 60 procent, mluvíme o ozonové díře. Lidé vystavení účinku nedostatečně odfiltrovaného UV záření často trpí očními zákaly, zvyšuje se i riziko kožních nádorů a poškození DNA.

Problém bez řešení
Vědci nyní musí korigovat své předchozí optimistické odhady. Soudilo se, že na regeneraci ozonové vrstvy bude potřeba zhruba padesát let. Nejnovější špatná zpráva znamená, že koncentrace ozonu nad Antarktidou dosáhne hodnot ze začátku osmdesátých let dvacátého století až v období kolem roku 2065.

K tomuto závěru dospěl John Austin z Laboratoře geofyzikální dynamiky v Princetonu. Spolu s kolegy ze sedmi dalších výzkumných týmů o měřeních a z nich vyplývajících odhadech referoval na zasedání Americké geofyzikální unie. Ozonová vrstva nad Arktidou, která je méně poškozená než antarktická, by se měla zcela zotavit dřív, pravděpodobně na konci třetího desetiletí tohoto století.

Vědci si myslí, že tlak na další zpřísnění mezinárodního dohledu nad ozonu nebezpečnými plyny nemá smysl. „Nejsem si jist, že s tím můžeme něco dělat,“ řekl Paul Newman z NASA. Musíme se spolehnout na regenerační schopnost přírody.

Autoři: