Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VŠE jako první pronikla na žebříček nejlepších světových škol

Věda

  7:00
Už po šesté uveřejnil deník Financial Times žebříček kvality magisterských studijních programů v oblasti managementu. Poprvé se však na jeho TOP seznamu pětašedesáti nejlepších objevilo také jméno české školy, konkrétně Podnikohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Na 58. místě.

Vysoká škola ekonomická foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"To považujeme za velký úspěch," říká její proděkanka Helena Sedláčková. "Dostat se mezi školy, které se ve Financial Times objeví, se pokoušíme opakovaně, ale teprve letos se nám to podařilo." Magisterských programů, které poskytují manažerské vzdělání, jsou podle jejích slov na světě tisíce a značná část byla do hodnocení přihlášena. K sestavování žebříčku se ovšem vybírají jen ty, které splňují daná kritéria.

ČVUT: skokan roku v­ technických vědách
České vysoké školy začínají chápat, že pokud se o nich nebude vědět ve světě, začnou ztrácet i­doma. Přitom není nutné být úplně na čele různých hodnocení.

Za úspěch lze považovat i to, že se například České vysoké učení technické  od loňska výrazně zlepšilo í prestižního světového žebříčku univerzit QS TopUniversities v ­kategorii technických a přírodních věd.  V kategorii technických věd obsadilo 121. místo a posunulo se tak oproti loňsku o 50 míst, v kategorii přírodních věd je na 246. místě a zlepšilo se o 21 míst. Podařilo se mu tak předstihnout několik výborných univerzit ze západní Evropy, Skandinávie nebo Japonska.

Více podrobností a žebříček nejlepších vysokých škol čtěte v úterním deníku