Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Všichni savci mají k chůzi stejně daleko, jen každý jde svým tempem

Věda

  10:57
LUND/PRAHA - Mladé gazely stačí svému stádu jenom několik hodin po narození. Lidské děti dělají často první samostatné krůčky až kolem prvního roku věku. V čem je rozdíl? Hlavně ve velikosti mozku.

První krůčky foto: Shutterstock

Na pohled jsou rozdíly v rychlosti zvládání pohybových dovedností mezi jednotlivými savci ohromné. Ale dobu od početí k prvnímu kroku lze snadno určit ze tří tělesných parametrů, zjistili vědci z univerzity ve švédském Lundu.

Třemi klíči k dosažení samostatné lokomoce podle nich jsou: velikost mozku, hmotnost tohoto orgánu v době narození a délka březosti (čili těhotenství v případě lidském). Zdaleka největší roli ze všech hraje první faktor, tedy velikost mozku. Tento ukazatel vysvětluje rozdíly mezi jednotlivými druhy z celých 94 procent.

Dohromady pak všechny tři veličiny s neobyčejnou přesností popsaly rozdíly mezi 23 druhy savců, na kterých vědci jejich důležitost ověřovali. Statistický model přesně předpověděl první krůčky krysího mláděte i lidského kojence.

Lidé tedy nepředstavují žádnou výjimku. Přitom jedním z vysvětlení naší evoluční výjimečnosti je kromobyčejná délka našeho dospívání (během kterého lidský mozek dozrává do své výjimečné výkonnosti). Řada odborníků se tak spíše domnívala, že se lidem adekvátně prodloužuje i doba jejich motorické dospělosti.

Ale model švédských vědců počítá čas k prvnímu kroku od doby početí, nikoliv od porodu, a díky tomu v něm specifika lidského vývoje zanikají. Druhy, jejichž mláďata po porodu začnou velmi rychle chodit po vlastních (jako na začátku zmíněné gazely), obvykle totiž tráví (vzhledem k velikosti těla i mozku) velmi dlouhou dobu v matčině těle.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...