Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vyfotit si text a vzápětí ho přeložit. Nová služba Googlu to umožní

T-Mobile G1 Google telefon s operačním systémem Android | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy T-Mobile G1 Google telefon s operačním systémem Android | foto: Reuters

BARCELONA Americká společnost Google představila překladač textů využívající fotoaparát mobilního telefonu. Uživatel si vyfotí telefonem text a přístroj jej přeloží. Pilotní provoz firma předvedla na veletrhu Mobile World Congress.

Dosud mobilní telefony založené na platformě Google umožňovaly například hledání objektů podle vyfocených obrázků nebo hlasových povelů. Hlasové vyhledávání v angličtině představila firma před rokem, nyní přidala zadávání hledaných hesel v němčině.

Podle výkonného ředitele Erika Schmidta roste trh takzvaných chytrých telefonů o třetinu ročně a během tří let jejich prodej překoná počet prodaných PC. Google nyní prodává kolem 60.000 telefonů s vlastním operačním systémem Android denně.

Výkonný ředitel Googlu Erik Schmidt

Google: Za větší zátěž sítě platit nebudeme

Schmidt rovněž uvedl, že Google nepřistoupí na výzvu telekomunikačních operátorů, aby Google platil za své uživatele, kteří stahují videa a zatěžují sítě velkým množstvím dat. Operátoři v čele s Telefónikou přitom arguentovali vysokými investicemi, které budování infrastruktury vyžaduje.

"Platit nebudeme. Generujeme operátorům provoz v jejich sítích a to je pro ně slušný byznys," řekl novinářům. Zároveň uvedl, že Google se nechce stát poskytovatelem připojení k internetu.

Podle Schmidta je na trhu místo pro otevřené mobilní platformy, kterou reprezentuje například Android nebo MeeGo Nokie a Intelu, ale i pro systémy, jejichž výrobci zdrojový kód pro tvorbu aplikací nesdílejí.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...