Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výhody pomaturitního studia končí

Věda

  7:00
PRAHA - Ve školním roce, který se právě rozbíhá, lze ještě naposled využít výhod takzvaného pomaturitního studia. Čerství maturanti si mohou během jednoho roku vylepšit svou znalost cizích jazyků a udržet si přitom status studenta.

Maturanti, kteří se nedostali na vyvolenou vysokou školu, mohou zůstat i nadále studenty. Pokud neuspějí na některé z fakult vysokých škol či na vyšších odborných školách, je tu ještě možnost chodit jeden rok do intenzivního jazykového kurzu pomaturitního vzdělávání.

Výhody využívají tisíce mladých lidí

V minulém školním roce se pomaturitního jazykového vzdělávání zúčastnilo 5414 studentů, což představuje oproti předcházejícímu období značný pokles. Například ve školním roce 1999 až 2000 se takto učilo jazyk jedenáct tisíc lidí.

To sice není zadarmo (kurz stojí většinou přes dvacet tisíc), na druhou stranu požívá člověk veškerých sociálních výhod spojených se statusem studenta. Stát za něj platí zdravotní pojištění, studující má nárok na zvýhodněné jízdné a¬na další studentské slevy, může pobírat alimenty, přídavky, sirotčí důchod, rodina má daňové výhody.

Změna přijde příští září

Je ovšem potřeba vybrat si ze vzdělávacích institucí, které získaly pro poskytování takzvaného pomaturitního studia oprávnění ministerstva školství. Letos je jich v seznamu 204, přičemž nejde jenom o jazykové školy, často má oprávnění i jednotlivá soukromá učitelka nebo učitel jazyka.

Kompletní seznam institucí, které mohou poskytovat pomaturitní studium

Čtenáře bude ale asi zajímat, že začínající školní rok je v tomto ohledu poslední. Ne že by příští maturanty někdo omezoval v návštěvách jazykových kurzů, ale už to nebude s výhodami.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat