Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

U maturity narazili i matematičtí olympionici. Chtějí nový pokus

Studentka oktávy Matičního gymnázia v Ostravě se na potítku připravuje na ústní zkoušku státní maturity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentka oktávy Matičního gymnázia v Ostravě se na potítku připravuje na ústní zkoušku státní maturity. | foto: ČTK

PRAHA Na státní maturity se valí další vlna stížností, tentokrát kvůli obtížnější verzi testu z matematiky. A nestěžují si jen studenti, ale třeba i Václav Klaus mladší. Zkoušku na jedničku by podle něj totiž složil jen pánbůh. Redakci serveru Lidovky.cz dorazila i řada stížností přímo od maturantů.

Studentům vadí, že třiadvacet maturitních úloh bylo mnohem obtížnějších než loni, a proto nestačily dvě hodiny vyhrazené na jejich vypracování. "Já osobně jsem  tradičním řešitelem matematických olympiád a osobně jsem neměl problém s těžšími úlohami (ačkoli byly podstatně těžší), ale nevešel jsem se do časového limitu, nestihl jsem 5  úloh z 23, což není málo," stěžuje si student Štěpán Sršeň z Nového Křenova.

ČTĚTE TAKÉ:


Jenže řada maturantů dopadla mnohem hůř a bojí se, že testem neprošla, ačkoliv loňskou matematickou zkoušku složili na 90 procent. Podle Nory Behové teď ti nejúspěšnější čekají dvojky, většině jejího ročníku však hrozí trojky, čtyřky nebo rovnou vyhazov. "To jsou mnozí z nich úspěšní řešitelé matematických olympiád a jiných soutěží a pravidelně dosahují vysokého percentilu u Národních srovnávacích zkoušek," krčí rameny.

Pro mnohé by debakl u zkoušky z dospělosti znamenal stopku na jejich vysněné univerzity. CERMATU, který maturity organizuje, proto zaslali otevřený dopis. Požadují v něm, aby se matematické zkoušky s vyšší obtížností opakovaly, nebo byla upravena hranice úspěšnosti. Ve středu odpoledne pod ním bylo podepsáno přes tisíc studentů, obtížnější verzi z matematiky si přitom v celé zemi vybralo jen 1700 maturantů. Na Facebooku také vznikla stránka "Protest proti podobě testu vyšší státní maturity z matematiky 2012", k níž se dosud připojilo asi 1300 lidí.

Václav Klaus mladší.

Václav Klaus ml. věří, že gymázium PORG uspělo v maturitách nejlépe v republice.

A nespokojené maturanty podpořil i ředitel prestižního gymnázia PORG Václav Klaus mladší. CERMAT by podle něj měl testy upravit, pokud zjistí, že byly nad síly většiny. "Ten test je ve stylu na jedničku pánbůh, na dvojku autor testů, na trojku pan ředitel a na čtyřku ti nejlepší studenti," řekl Klaus serveru iDNES.cz. Studenti na něj navíc měli dostat tři hodiny.

CERMAT se snaží napjatou situaci uklidnit. Komise zjišťuje, jestli jsou výhrady maturantů oprávněné. Pokud se potvrdí, nechá výsledky přepočítat.  

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!