Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výjimečná erupce na Slunci může narušit GPS i internet

Věda

  18:54
WASHINGTON/PRAHA - Vesmírná observatoř amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zjistila neobvyklou sluneční erupci, která by mohla narušit činnost satelitů a pozemní komunikace i elektrické sítě.

Výjimečná sluneční erupce možná naruší proud foto: ČTK

Odborníci americké Národní meteorologické služby (NWS) označili erupci za neobyčejnou a upozornili, že je s to vyvolat geomagnetickou bouři od středečních asi 20:00 SELČ. Zároveň však ujistili, že účinky této bouře by na Zemi měly být "relativně slabé", protože erupce nesměřovala přímo k naší planetě.

"Nevypadá to na přímý zásah Země," řekl Joe Kunches z Centra pro předpovědi vesmírného počasí (SWPC). Podobný názor má také šéf laboratoře vesmírného počasí Goddardova střediska vesmírných letů NASA Michael Hesse.


Vypadnout může i GPS
"Ve skutečnosti to nebyla tak velká událost," řekl Hesse. "Bylo to velkolepé na pozorování, ale ne velké ve smyslu hrozeb pro Zemi." Geomagnetická bouře s množstvím vysokoenergetických protonů by přesto mohla narušit například elektrické sítě a satelity GPS a také přimět letadla ke změně tras nad polárními oblastmi, uvedl podle AFP mluvčí NWS.

Podle odborníka na komunikace Martina Zikmunda může být nejvýraznějším projevem sluneční erupce na Zemi právě snížená přesnost určování polohy přes GPS. Může se projevit i na zpomalení datových přenosů v mobilních sítích 3G nebo poruchami příjmu satelitní nebo pozemní digitální televize.

Česku výpadky nehrozí
"Na rozdíl od analogové televize se zhoršení signálu neprojeví pouze zhoršením obrazu, ale jeho kompletní ztrátou," vysvětlil. Dopad na fungování elektrických sítí, zejména v Česku, je podle něj nepravděpodobný.

Obyvatelé severních oblastí naší planety podle Kunchese zřejmě budou moci během čtvrteční a páteční noci pozorovat polární záři.

Nejsilnější erupci od roku 2006 zažilo Slunce letos 7. června a následný velký mrak částic pokryl oblast o velikosti téměř poloviny slunečního povrchu, uvedla americká Národní meteorologická služba, která pro NASA sleduje sluneční činnost.

Oblak plazmatu nabitého energií může při svém putování sluneční soustavou napáchat rozsáhlé škody. Například v roce 1958 byl poškozen podmořský komunikační kabel v Atlantiku, v roce 1972 telekomunikační kabely na severozápadě USA a v roce 1989 transformátory elektrárny v Quebecku, což vyvolalo devítihodinový výpadek elektřiny v USA i Kanadě. Magnetické bouře působí také na rostliny a živočichy.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat