Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Výlitek mozkovny. Výstava o neandrtálcích představí světový unikát

Neandrtálec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neandrtálec (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO V brněnském pavilonu Anthropos je ode dneška nová výstava věnovaná neandertálcům. Má mimo jiné vyvrátit některé mýty týkající se této formy pravěkého člověka. Neandertálci nebyli podle vědců myšlenkově omezení a byli schopní přežít v drsných podmínkách, jež v jejich době panovaly.

Výstavu, která potrvá do konce příštího roku, Moravské zemské muzeum představilo novinářům. Expozice poprvé ukazuje světový unikát výlitku mozkovny neandertálce ze slovenských Gánovců.

Neandertálci, kteří se řadí do druhu homo sapiens, žili před 300 000 až 30 000 lety, vědci tuto epochu nazývají středním paleolitem. Podle vedoucího ústavu Anthropos Petra Nerudy se v Evropě čas od času mísili s předchůdci dnešního člověka.

Výstava v Brně

Výstava v Anthroposu zachycuje život neandertálců v několika zastaveních. Lidé se seznámí s tím, jak vypadali, jaké znali technologie, jak bydleli nebo jak a co lovili. Posledním tématem je jejich symbolické a estetické cítění, což jsou podle odborníků aspekty chování, které byly neandertálcům dlouho upírány.

„Množí se doklady toho, že koexistovali, nemáme doklad násilného střetu. Buď se územně respektovali nebo žili i v jedné tlupě,“ uvedl Neruda. Podle něj vědci zatím nenašli vysvětlení, proč neandertálci vyhynuli.

„Stále častěji zjišťujeme, že neustále docházelo k technologickému, ekonomickému i symbolickému vývoji těchto lidí, takže na konci středního paleolitu bylo jejich chování naprosto srovnatelné s nově příchozími anatomicky moderními lidmi,“ doplnil Neruda.

Neandertálci měli oproti předchůdcům dnešního člověka jednoduchou materiální kulturu, nezůstaly po nich tedy nálezy jako například ženské sošky venuše.

Součástí expozice je i výlitek mozkovny neandertálce ze slovenských Gánovců, který má ve sbírkách Národní muzeum. Je starý 105 000 let. Výlitek přepravila do Brna ozbrojená eskorta, veřejnosti tento světový unikát odborníci představují vůbec poprvé. Pro pojišťovnu byla stanovena hodnota 30 milionů korun, hodnota výlitku je ale nevyčíslitelná.

Světový unikát

Podle odborníků jde o výlitek mozkovny ženy, která patrně spadla do minerálního vřídla. Zkamenělina se našla v roce 1926 při těžbě travertinu. Odborníci si nejprve mysleli, že jde o zkamenělý mozek lesního slona či mamuta. Na tom, že šlo o neandertálce, se shodli až po dlouhých diskusích. Exponát budou vědci ještě zkoumat a po rekonstrukci Národního muzea bude vystaven trvale.

„Výlitek mozkovny je světově unikátní, naše muzeum nikdy tento výlitek nezapůjčilo a nikdy nevystavovalo,“ řekl dnes v Brně generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Jedním z důvodů zápůjčky jsou podle něj oslavy 200 let Moravského zemského muzea, které zase v minulosti zapůjčilo do Prahy Věstonickou venuši. Součástí výstavy je i socha neandertálce podle nálezu celé lebky ve francouzském La Chapelle.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...