130 let

Diskuze

Vymřelo toho málo, ale děje se tak strašně rychle, říká ekolog. Popisuje devastaci rybníků i klimatickou skepsi

Rozhovor s makroekologem Davidem Storchem o ekologické autoritě jménem Darwin, o pravděpodobně marném boji s klimatickou změnou, o totální proměně rybníků i tom, proč soustavně přibývá lesů a proč z toho ekologové nejsou příliš nadšeni.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MK

Perfektní článek. Odborníci jako pan Storch by měli být slyšet v médiích daleko více, aby si lidé uvědomili skutečný stav, souvislosti a zákonitosti.

V současné době vystupují především nesmiřitelní militantní neználkové z obou stran spektra, kteří vidí jen tu svoji pravdu, která je ve skutečnosti jen velmi malým střípkem celé mozaiky a sama o sobě nevypovídá o stavu celku a možném vývoji.

0 0
možnosti
Foto

Konečně inteligentní diskuse s odborníkem a ne všeznalcem od zelených. Já jsem se v životě zabýval hlavně fyzikou, elektrotechnikou, ale po svém dědečkovi z Pejřimova jsem zdědil i vztah k přírodě. Proto jsem si na důchod hledal nějaké hezké místo v přírodě, bez klasického hospodaření s dusíkatými hnojivy a postřiků.

Na jihovýchodním výběžku Brd jsem takový biotop našel, s potůčkem, vytékajícím ze skály pod vrchem Kamenice, malým rybníčkem, loukou s ovocnými stromy, ale i kusem divočiny za potůčkem, říkám "v zámoří".

Tam odstraňuji jenom náletové stromky, ale vysokou trávu až k rákosí u rybníčku nechávám stát. V lese nad námi se žádné chemikálie nevyskytují, živočichové z minulého tisíciletí u nás najdou prostředí k životu. Čolkové, brouci potápníci i všechny druhy hmyzu se mezi lekníny a rákosím cítí stejně doma, jako drobné rybky, zachráněné při výlovech blízkých rybníků. U nás vylíhnuté a vyrostlé žáby putují po proudu potoka do nižších, silně znečištěných rybníků.

I ptactvo se u nás cítí dobře

2 0
možnosti
LM

Výborný článek, jen drobné upřesnění - malárie byla na našem území endemická až do poloviny minulého století - především druh Plasmodium vivax , ale na Slovensku dokonce i P. falciparum. K její eliminaci v naší populaci přispělo více faktorů, především celkové zlepšení úrovně komunální hygieny a zvýšení životní úrovně spojené se širokou dostupností diagnostiky a léčby, klimatické vlivy při tom nepochybně hrály jen podružnou roli. Jako země prostá malárie bylo bývalé Československo prohlášeno WHO v roce 1963 - třiroky po diagnose posledního autochtonního případu. V minulosti se malárie v Evropě endemicky vyskytovala např. v Holandsku a dokonce i jižním Švédsku.

2 0
možnosti