Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výrobci elektroniky začínají myslet i na ženy

Věda

  8:15
Dlouho to vypadalo, že nejrůznější elektroniku navrhují muži pro muže – vše bylo podřízeno výkonu a funkcím, zatímco design se krčil někde na okraji. Rostoucí konkurence však výrobce nutí zaujmout i nové cílové skupiny. Jednou z nich jsou i ženy.

Ženy chtějí elektroniku, která se líbí. foto: SamsungReprofoto

Nejdéle a nejvýrazněji se tento trend projevuje u mobilních telefonů. Ty vlastní až na drobné výjimky skoro každý a dennodenní nošení společně s jejich blízkostí k uživateli je dělá vhodným objektem nejrůznějších designových kreací.

Probíhající vývoj se dá nejlépe připodobnit tomu, co potkalo brýle. Ty byly nejdříve velké, těžké a většinou nevzhledné a jejich nošení spíše za trest. Postupující doba a vědecké objevy však umožnily jejich přetvoření na módní doplněk.

Bohaté zkušenosti v tomto odvětví má finská Nokia – její široké portfolio ji umožňuje pouštět se do experimentů, které by si ostatní značky mohli z finančních důvodů dovolit jen stěží.

Mezi jejími telefony tak najdeme celé série netradičních telefonů, jež design předurčuje do rukou něžného pohlaví. Asi nejznámější ze všech bude L’Amour, kterou snadno rozeznáte už na první pohled. Zlatá barva některých částí, výrazné květinové vzory, imitace koženky na krytu baterie, textilní cedulka čouhající z boku telefonu, anebo látková třáseň coby volitelné příslušenství – to všechno dělá z těchto Nokií netradiční kousky a spíše módní doplňky než elektronická zařízení.

Nokia 7380

Povrchovou úpravou však designérské veletoče nekončí, spíše naopak. V sérii L’Amour najdeme i jeden velice originální kousek – Nokii 7380. V té by méně znalí nehledali mobilní telefon ani náhodou: zcela ji totiž chybí alfanumerická klávesnice a displej zabírá nezvykle málo místa. Veškeré řízení probíhá pouze přes otočný ovladač – při vybírání čísel se seznamu to vůbec nevadí, psaní SMSek postupným vybíráním písmen je však poněkud zdlouhavé a nejspíše vás brzy přestane bavit. Telefon se však disponuje takovými rozměry, které neukousnou moc místa ani v té nejmenší kabelce.

Bohaté zkušenosti se ženskými mobily má i Samsung. U některých jeho telefonů (za všechny jmenujme například model E570) se nesetkáme pouze s designovými úpravami (oblé tvary a samozřejmě nezbytná růžová), ale i jistým softwarovým přizpůsobením. To zahrnuje například menstruační kalendář s volitelným upozorněním pro uživatelky hormonální antikoncepce, vybrání toho správného typu vůně pro danou příležitost, biorytmy, počítadlo kalorií a další.

Samsung E570

Pomalu ale jistě
Podobné módní trendy a orientace výhradně na ženy se pozvolna začínají objevovat i v jiných odvětvích. Kupříkladu záležitosti spojené s řízením auta byly vždy přisuzovány většinou mužům. O to více pak překvapí nový navigátor od Garminu (Nüvi 250), jenž má být určen výhradně ženám. Krom nezbytné růžové se to má projevit i v jeho výbavě – kupříkladu databáze bodů zájmů bude rozšířena o nabídku fitness center.

Garmin Nüvi 250

Nabídku určenou spíše ženám najdeme i u výrobců notebooků. Za všechny jmenujme Asus a jeho model S6 Leather Collection. Ten svými rozměry patří spíše do kategorie subnotebooků (úhlopříčka 11,1 palce, váha 1,37 kg), daleko zajímavěji však působí polstrování kůží, které najdeme na víku přístroje i v jeho interiéru. Vybrat si můžete mezi běžnou černou a hnědou, k dispozici je i extravagantní růžová a další barevné odstíny.

L6 Leather Collection

Anketa

Je pro vás při výběru elektroniky důležitý vzhled?

Ano 409
Ne 139


Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...