Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vysokoškoláků přibývá. Čeká je horší práce a nižší platy

Vysokoškolský diplom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysokoškolský diplom | foto: Shutterstock

PRAHA Do roku 2017 bude mít více než polovina mladých Čechů ve věku 25 až 34 let vysokou školu. Uvádí to aktuální zpráva Střediska vzdělávací politiky Pedagogické fakulty UK s tím, že absolventy čeká méně kvalifikovaná práce a nižší mzdy, než jsou dosud vysokoškoláci zvyklí.

Podle odborníků na tom ale budou lidé s univerzitním vzděláním i tak podstatně lépe než ostatní, snáze najdou práci a jejich mzda bude vyšší než průměr.

Nejlepší vyhlídky ohledně nalezení práce mají mladí lékaři, právníci a učitelé, nejhůř jsou na tom lidé po studiu zemědělských a uměleckých oborů.

Dále čtěte:

"V České republice byli v roce 2009 vysokoškoláci ohroženi nezaměstnaností o 64 procent méně než celá pracovní síla, vykonávají o 35 procent kvalifikovanější práci a mají o 66 procent vyšší mzdy," konstatovala zpráva Střediska vzdělávací politiky.

Podobná situace je v jihoevropských státech
Čím je na trhu práce více vysokoškoláků než odpovídajících pracovních míst, tím častěji mají absolventi vysokých škol problém vůbec nějakou práci sehnat anebo získávají jen práci méně kvalifikovanou, upozorňují ale odborníci. Mladí vysokoškoláci tak budou postupně obsazovat místa, která nyní zastávají převážně lidé s maturitou, například pozice nižších úředníků nebo zdravotních sester. Středoškoláci pak zase budou z trhu práce vytlačovat lidi s nejnižším vzděláním.

Podobná situace je už nyní například v jihoevropských státech, kde je podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel výrazně vyšší než v Česku. Zatímco ve věkové skupině 25 až 64 let má v ČR univerzitní diplom 14,5 procenta populace, v zemích EU je to přes 25 procent. Tento rozdíl se však začne rychle snižovat s tím, jak roste počet studentů VŠ. Například loni opustilo české vysoké školy 2,5krát tolik lidí co před osmi lety.

Zájemci o studium na vysoké škole by ale měli podle expertů přihlížet i k tomu, jaké mají po ukončení vyhlídky na nalezení práce. "K výraznému zhoršení uplatnění absolventů došlo za poslední dva roky u technických, zemědělských, ekonomických a přírodovědných fakult, což bylo do značné míry způsobeno dopady krize v průmyslu a v podnikatelském sektoru vůbec," uvádí zpráva. Nejsnáze hledají práci lékaři, právníci a učitelé.

Nejvyšší nárůst nezaměstnanosti zaznamenali absolventi Vysoké školy chemicko-technologické, Technické univerzity Liberec a Univerzity Hradec Králové. Nejvíce si naopak ve srovnání polepšila Veterinární a farmaceutické univerzita v Brně, Univerzita Karlova a dvě umělecké školy, AMU a VŠUP. Celkově nižší míru nezaměstnanosti vykazují také absolventi soukromých vysokých škol. Je to prý proto, že mnoho z nich pracuje už při studiu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...