Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vysokou školu půjde vystudovat za dva roky. Počítá s tím návrh zákona

Věda

  16:03
PRAHA - Ministerstvo školství představilo pracovní verzi zákona o vysokých školách, počítá v něm třeba se zavedením dvouletých studijních programů nebo nahrazení Akreditační komise hodnoticí agenturou.

Vysokoškolský diplom foto: Shutterstock

V materiálu, který nyní univerzity připomínkují, se počítá i se snazším slučováním škol. Novinky by mohly začít platit od roku 2013, ředitel odboru vysokých škol Jiří Nantl řekl, že by se tak vysokoškolské vzdělání otevřelo širší skupině lidí.

K TÉMATU

Nový typ dvouletého studijního programu by měl fungovat jako předstupeň bakalářského studia. Studium by bylo více praktické a orientované přímo na výkon konkrétní profese. "Byla by to profesní kvalifikace trošku toho typu, jaký teď nabízejí vyšší odborné školy," popsal Nantl. Kromě toho by mohla být řada magisterských programů pouze jednoletá, dosud jsou dvouleté. Takzvaný malý profesní doktorát by však byl určen jen lidem s praxí.

S rozšířením nabídky studia souvisí i dlouho diskutované rozvrstvení vysokých škol na výzkumné univerzity, školy vychovávající odborníky do praxe a instituce orientované hlavně na vzdělávání bakalářů a magistrů.

Lepší celoživotní vzdělávání
Lidé, kteří už pracují, ale chtějí se dál vzdělávat, by si prý nově mohli rozložit dálkové studium lépe podle svých potřeb. Školy by se tak více otevřely celoživotnímu vzdělávání.

Návrh zákona počítá také s tím, že vysoké školy budou mít větší samostatnost v rozhodování o vnitřních věcech. Zároveň by ale se státem uzavřely smlouvu ohledně toho, kolik peněz dostanou v příštích letech a jaké za to mají odvést výsledky. Výsledky celé školy, ať už v uplatnitelnosti absolventů nebo vědeckých výsledků, by pak hodnotila nově vzniklá Agentura pro kvalitu vysokého školství. "Akreditační komise jako taková by zanikla," vysvětlil Nantl s tím, že za hodnocení jednotlivých studijních programů by odpovídaly samy školy.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat