Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Výstavu ozdobí aerosaně 'z ruské fronty'

Aerosaně se stěhují do nové budovy Národního muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aerosaně se stěhují do nové budovy Národního muzea. | foto: Jiří WagnerLidovky.cz

PRAHA UVNITŘ FOTOGALERIE. V Nové budově Národního muzea byl instalován jeden z největších exponátů připravované výstavy Vynálezci a vynálezy. Ve dvě hodiny odpoledne dosedly na své místo Aerosaně Tatra V 855. Národní muzeum kvůli nim muselo vysklít část oken ve fasádě Nové budovy.

Výpravnou výstavu Vynálezci a vynálezy mohou lidé poprvé navštívit 27. září. Aerosaně patří vedle dálníku J. Anderleho, ornitoptéry Č. Chalupského a dalších strojů z aviatiky mezi kuriózní – neuskutečněné – vynálezy. Další exponáty se pak ukrývají pod názvy jako čočkostroj či kinesiskop. Navštěvníci v expozici najdou i Kaplanovu turbínu.

Stěhování aerosaní do nové budovy Národního muzea

Aerosaně, které se používaly spíše v severských oblastech a nejsou ve střední Evropě běžnou záležitostí, sloužily zejména k zajištění dopravy pošty, lékařské služby nebo pro kontrolu a ochranu hranic. Právě pro takovéto případy se zejména během obou světových válek ukázaly jako ideální dopravní prostředek.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 1942 byli konstruktéři Tatry Kopřivnice pověřeni zcela unikátní zakázkou – vývojem motorových saní, které se měly s největší pravděpodobností používat až na daleké ruské frontě. Prototyp nesl označení V855.

Kvůli aerosaním musí být vysklena fasáda Nové budovy.

„Při výrobě repliky v roce 2009 bylo zjištěno, že se lyže při zatáčení naklánějí na stranu podobně, jako by je měl na nohou člověk. Velmi zajímavé je i to, že při brzdění jdou přední lyže do pozice pluhu,“ popisuje Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea.

Vnitřek aerosaní.

V praxi podobná vozidla používal Wehrmacht k rychlé přepravě raněných. Interiér V855 však nasvědčuje tomu, že se mělo jednat spíše o luxusnější variantu. „Pamětníci se domnívali, že celý projekt byl realizován kvůli udržení konstruktérů v podniku. Těm jinak hrozila práce pro německou armádu přímo v Říši. Jedná se ovšem jen o domněnku,“ vysvětluje Lukeš.

Součástí výstavy jsou i doprovodný audiovizuální program, kreslené komiksy s životopisy vybraných osobností i tematické hry, na nichž si návštěvníci mohou prověřit svoji šikovnost i vědomosti.

Slavné i bizarní objevy českých vědců z období od 17. do 20. století si budou moci návštěvníci nejen prohlédnout, ale některé také sami vyzkoušet až do 30. dubna 2012.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...