Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyvinuli internet, teď tvoří kybernetické zbraně

Věda

  20:34
WASHINGTON - Americké ministerstvo obrany chce vyvinout kybernetické zbraně, které by bylo možné použít proti nepřátelským cílům. Agentuře Reuters to dnes sdělili zástupci výzkumného oddělení Pentagonu DARPA, které sehrálo významnou roli i při vývoji internetu před 40 lety.
Programování - ilustrační foto

Programování - ilustrační foto foto: Shutterstock

"Moderní válčení bude vyžadovat efektivní využívání kybernetických, kinetických a kombinovaných kybernetických a kinetických prostředků," řekla ředitelka DARPA Regina Duganová. Pojmem kinetické prostředky Pentagon označuje bomby, střely a vojáky.

Podle Duganové jsou americké schopnosti reagovat na rychlý vývoj kybernetických hrozeb omezené "v útočném i obranném pojetí". "Musíme to napravit," zdůraznila ředitelka DARPA.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozpočet oddělení se od současného fiskálního roku, který začal 1. října, zvýšil o 80 milionů dolarů na 208 milionů. V příštích pěti letech by měly výdaje na výzkum kybernetických zbraní dosáhnout 12 procent celkových výdajů Pentagonu.

"DARPA se v nadcházejících letech bude v kybernetickém výzkumu stále více soustřeďovat na hledání útočných prostředků, které by sloužily pro speciální armádní cíle," uvedla Duganová. Agentura podle ní musí prozkoumat limity využití takových prostředků, "aby byl náš národ připraven na výzvy budoucnosti".

Virus proti íránské hrozbě

Duganová také připomněla, že kybernetické útoky nemusí znamenat jen ztrátu dat, ale mohou ohrozit i fyzické systémy. V minulosti tak působil například virus Stuxnet, jehož cílem bylo sabotovat íránská jaderná zařízení. Mezi odborníky panuje podezření, že virus vyvinuli američtí a izraelští odborníci.

Americké ministerstvo obrany tvrdí, že zvláštní vojenské kybernetické jednotky už vytvořilo více než 30 zemí, včetně USA.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!