Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyzkoušejte i bláznivé nápady, radili nobelisté studentům

Věda

  12:25
PITTSBURGH - Dělejte vše, co sami cítíte, promlouvá k sálu přeplněnému studenty Robert Horvitz, nositel Nobelovy ceny za medicínu. A co dalšího se středoškoláci dozvěděli od nobelistů?

Naštěstí se Robert Horvitz nenechal při své práci odradit hlasy skeptiků. foto: Eva Hníková, Lidové noviny

Jsme na finále světové soutěže Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) v americkém Pittsburghu. Se svými vědeckými projekty přijeli do města ležícího na třech řekách bojovat středoškoláci z celého světa, mezi nimi i sedm Čechů. Celkem se tady sešlo více než 1500 studentů ze 68 zemí.

Ještě než začali porotci vybírat ty nelepší vědecké projekty, které si zaslouží ocenění, měli studenti příležitost diskutovat s několika nositeli Nobelových cen, položit jim otázku a na závěr se s nimi dokonce osobně setkat či vyfotit. Na každého z nobelistů stáli studenti dlouho frontu.

Čtěte také

Pomohla nešťastná náhoda

„Měla jsem vážnou nehodu na kole a otřes mozku. Zůstala jsem doma a hodně četla. Díky tomu jsem narazila i na studii, která mě nasměrovala k ribozomům,“ popisuje Ada Yonathová, která v roce 2009 získala Nobelovu cenu za chemii. Stala se vůbec první ženou z Izraele, která nejvyšší ocenění získala. A ke zisku Nobelovy ceny jí tak v podstatě pomohla nešťastná náhoda.

„Když jsem začínal se svou prací, objevilo se mnoho skeptiků,“ vzpomíná Robert Horvitz, nositel Nobelovy ceny za medicínu z roku 2001. Naštěstí se však nenechal odradit. Na výzkumu háďátek vysvětlil buněčnou smrt. A nyní studentům řekl: „Nebojte se udělat zásadní změny. Neposlouchejte rady a dělejte vše, co sami cítíte.“ A jak se dostal k vědě? Prý za to může jeho učitel biologie.

A co dalšího se středoškoláci dozvěděli od nobelistů? „Vyzkoušejte i sebebláznivější nápady,“ doporučoval při diskusi Martin Chalfie, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 2008. Získal ji za objev zeleného fluorescenčního proteinu.

Čtěte dnes v LN

Reportáž ze soutěže mladých vědců ve Spojených státech si můžete přečíst v dnešní příloze Akademie

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat