Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyzkoušejte i bláznivé nápady, radili nobelisté studentům

Věda

  12:25
PITTSBURGH - Dělejte vše, co sami cítíte, promlouvá k sálu přeplněnému studenty Robert Horvitz, nositel Nobelovy ceny za medicínu. A co dalšího se středoškoláci dozvěděli od nobelistů?

Naštěstí se Robert Horvitz nenechal při své práci odradit hlasy skeptiků. foto: Eva Hníková, Lidové noviny

Jsme na finále světové soutěže Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) v americkém Pittsburghu. Se svými vědeckými projekty přijeli do města ležícího na třech řekách bojovat středoškoláci z celého světa, mezi nimi i sedm Čechů. Celkem se tady sešlo více než 1500 studentů ze 68 zemí.

Fotogalerie

Ještě než začali porotci vybírat ty nelepší vědecké projekty, které si zaslouží ocenění, měli studenti příležitost diskutovat s několika nositeli Nobelových cen, položit jim otázku a na závěr se s nimi dokonce osobně setkat či vyfotit. Na každého z nobelistů stáli studenti dlouho frontu.

Čtěte také

Pomohla nešťastná náhoda

„Měla jsem vážnou nehodu na kole a otřes mozku. Zůstala jsem doma a hodně četla. Díky tomu jsem narazila i na studii, která mě nasměrovala k ribozomům,“ popisuje Ada Yonathová, která v roce 2009 získala Nobelovu cenu za chemii. Stala se vůbec první ženou z Izraele, která nejvyšší ocenění získala. A ke zisku Nobelovy ceny jí tak v podstatě pomohla nešťastná náhoda.

„Když jsem začínal se svou prací, objevilo se mnoho skeptiků,“ vzpomíná Robert Horvitz, nositel Nobelovy ceny za medicínu z roku 2001. Naštěstí se však nenechal odradit. Na výzkumu háďátek vysvětlil buněčnou smrt. A nyní studentům řekl: „Nebojte se udělat zásadní změny. Neposlouchejte rady a dělejte vše, co sami cítíte.“ A jak se dostal k vědě? Prý za to může jeho učitel biologie.

A co dalšího se středoškoláci dozvěděli od nobelistů? „Vyzkoušejte i sebebláznivější nápady,“ doporučoval při diskusi Martin Chalfie, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 2008. Získal ji za objev zeleného fluorescenčního proteinu.

Čtěte dnes v LN

Reportáž ze soutěže mladých vědců ve Spojených státech si můžete přečíst v dnešní příloze Akademie

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat