130 let
Fotopast zachytila rysa v zimě 2015/2016 v Národní přírodní rezervaci...

Fotopast zachytila rysa v zimě 2015/2016 v Národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. | foto: CHKO Jizerské hory, Hnutí Duha Olomouc

Vzácná šelma po stovkách let zpátky v Jizerských horách. Snímky ryse ostrovida zachytila fotopast

Věda
  •   6:00
PRAHA - Zoologové mají díky fotopasti více informací o vzácném zvířeti. Rys ostrovid se nyní nachází v Jizerských horách. Genetické stopy odborníkům stále unikají a nemohou o rysovi prokázat další podrobnosti.

První snímky rysa ostrovida se objevily už v zimě roku 2015 až 2016. Fotky tehdy pocházely z fotopasti v Národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. „Jde o monitoring velkých šelem, který CHKO Jizerské hory dělá ve spolupráci s Hnutím Duha Olomouc. Obzvláště fotografie rysa jsou pro nás velmi cenné. U této šelmy je totiž ta výhoda, že skvrnění na kožichu je individuální. Zatím jsme ale žádné fotografie nezískali,“ uvedla iDnesu.cz zooložka Jitka Feřtová.

‚Rys je pozorován poslední dva roky‘

Oblastí, kde byl rys pozorován je hned několik. Spatřen byl v okolí Jizerského dolu, ale hlavní oblastí jeho působení je pomezí Jizerských hor a západních Krkonoš. V roce 2014 byl rys vyfocen na polské straně a další snímky pocházejí ze západních Krkonoš. Snímků rysa v českých Jizerských horách moc není. Vzácné zvíře se na území Jizerských hor pohybovalo kolem roku 1740 v okolí Ruszóza. Předtím se uvádí rok 1628.

Genetický materiál však zoologům stále chybí. „Za poslední dva roky jsme měli asi deset až dvanáct pozorování, ale záleží, co do toho počítáte,“ řekla Jitka Feřtová. „Záleží, zda jde o věrohodná a zdokumentovaná pozorování od důvěryhodných lidí, kteří stopu opravdu poznají, nebo domněnky turistů. Chybí nám genetický materiál, tudíž nemůžeme přesně určit, odkud k nám rysi přišli,“ doplnila zooložka.

Rys je pozorován poslední dva roky. „Stopy zvířete viděl náš revírník naposledy letos v zimě. Zkušenosti máme především z východní části, která navazuje na Krkonoše,“ řekl Michal Hovorka, lesní správce Lesů ČR.

V Krkonoších naposled v 18. století

Zoologové proto žádají revírníky, aby se snažili pořídit nejen snímky vzácné šelmy, ale také jeji pohyb. Revírníky rovněž žádají, aby informovali ulovených kořistech. „Čas od času by se měla najít například stržená srnka, ale doložené to zatím nemáme,“ řekla zooložka Feřtová.

Rys je podle odborníků středně velká kočkovitá šelma. Je největší kočkovitou šelmou Evropy a náleží mezi chráněné druhy. Na mnoha oblastech svého původního areálu byl vyhuben. V Krkonoších byla tato šelma vyhubena kolem roku 1800. V roce 2013 se pracovníkům Krkonošského národního parku opakovaně podařilo zdokumentovat výskyt vzácné šelmy. Snímky byly pořízeny pomocí fotopasti.

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás