Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Wilhelm dělá UK ostudu, míní Akademický senát

PRAHA - Akademický senát Filozofické fakulty UK tvrdí, že bývalý rektor univerzity prof. Ivan Wilhelm dělá škole ostudu. Důvodem má být fakt, že podpořil Dobešovo rozhodnutí o prodloužení akreditace Právnické fakultě v Plzni.

Náměstek ministra školství Ivan Wilhelm foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Na jednání se Akademický senát usnesl, že prodloužení akreditace plzeňským právům je bezprecedentním aktem zvůle státní moci. A ministerstvo školství rozhodlo proti stanovisku akreditační komise.

Ivan Wilhelm

Narodil se 1942 a vystudoval jadernou fyziku na ČVUT. Od té doby působí jako vysokoškolský učitel, nejprve na ČVUT, posléze na Matematicko-fyzikální fakultě UK. V letech 1994 až 2000 byl na Univerzitě Karlově prorektorem, od roku 2000 do roku 2006 pak rektorem. V červnu 2011 nastoupil na místo náměstka pro vysoké školy na ministerstvu školství pod vedením Josefa Dobeše.

"Zároveň vyjadřujeme  lítost, že emeritní rektor UK Wilhelm podpořil svévolné rozhodnutí o prodloužení akreditace svou autoritou, které je mimo jiné založena na jeho členství v akademické obci UK a my se domníváme, že bylo bylo poškozeno dobré jméno UK," řekl LN Samuel Zajíček, člen předsednictva Akademického senátu.

"Pan náměstek podpořil toto rozhodnutí na tiskové konferenci ministerstva školství i v rozhlasu, kde tvrdil, že je rozhodnutí v pořádku," dodal Zajíček.

Podle zjištění LN ale Dobeše před záchranou plzeňských práv varovali i jeho podřízení. To, že se Josef Dobeš rozhodl zachránit práva na vlastní pěst, potvrzuje i fakt, že nikdy předtím ministr osobně o akreditaci nerozhodoval.

ČTĚTE TAKÉ:

„Je to novum, vždy o tom rozhodoval odbor vysokých škol a ministr byl až odvolací orgán. Je to proti všem zvyklostem,“ potvrdil tajemník komise Jiří Smrčka.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: , ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...