Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Z iPhone se konečně stal smartphone

Steve Jobs a Apple iPhone. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs a Apple iPhone. | foto: TONY AVELAR AFP

I když Apple iPhone sklízí jedno ocenění za druhým, někteří mu stále vyčítají jisté nedostatky, zejména pak uzavřenost operačního systému. To už bude brzy minulost.

Apple totiž představil nástroj pro tvorbu aplikací pro iPhone (SDK) a nový firmware verze 2.0, který umožní jejich instalaci. Oficiálně bude k dispozici až v létě, už nyní je pro vývojáře přístupná jeho betaverze.

Aplikace třetích stran budou moci používat veškerou hardwarovou výbavu iPhone včetně multidotykového displeje a pohybového senzoru. Podle vyjádření Apple nebude blokován ani provoz VoIP aplikací, ale pouze v případě, že budou využívat WiFi.

Apple má zcela jasno i ve finančních otázkách. Prodej aplikací bude probíhat přes iTunes, 70 % ceny půjde tvůrci, zbytek připadne Apple jako provize. Firma také představila fond, s jehož pomocí má být financován vývoj nových aplikací. Základní vklad činí 100 miliónů dolarů.

Už nyní je jasná spolupráce s Microsoftem, která pomůže udělat z iPhone pracovní nástroj. Dopomoci k tomu má podpora Microsoft Active Exchange Sync sloužící k synchronizaci dat (e-maily, kontakty, kalendář) s firemním serverem.

Otázkou však zůstává případná podpora javy v iPhonech. Sun Microsystems plánuje uveřejnit Java Virtual Machine jako aplikaci třetí strany, a zpřístupnit tak java aplikace uživatelům iPhonů. Apple se k této možnosti nijak oficiálně nevyjádřil, ale není těžké odhadnout, že se mu moc nelíbí. Částečně tak totiž ztratí kontrolu nad tím, co si uživatelé do svých telefonů instalují.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...