Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Z matematiky bude maturovat 45 procent studentů

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Z matematiky bude letos maturovat 45 procent studentů, o pět procent víc než loni. Maturitu z matematiky podporují i odborníci, mnozí by byli rádi, kdyby byla tato zkouška povinná.

S odkazem na šéfa centra pro přípravu maturit Cermat to uvedl Český rozhlas Radiožurnál.

Zkoušce z cizího jazyka dává ale stále přednost více než polovina středoškoláků Zelený Radiožurnálu řekl, že zájem o matematiku se zvýšil proto, že na počty se studenti při zkoušce dospělosti připraví snáz než na zkoušku z angličtiny, němčiny nebo dalších cizích jazyků. Mezi matematikou a cizím jazykem si studenti mohou volit, zkoušku z češtiny dělají všichni povinně.

ČTĚTE TAKÉ:

Matematiku přitom u maturit podporují i odborníci, podle nich se při ní rozvíjí logické myšlení potřebné ve všech oborech. "Základními nosnými předměty na základní a střední škole jsou bezesporu český jazyk, cizí jazyk, tedy hlavně anglický jazyk, a matematika. Proto jsme přesvědčeni, že tyto předměty by měly a musí být těmi povinnými a nosnými předměty nové maturitní zkoušky," uvedl například při nedávných oslavách 150. výročí Jednoty českých matematiků a fyziků její předseda Josef Kubát. Pro povinnou maturitu z matematiky se vyslovil také prezident Václav Klaus.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Ještě rychleji rostoucímu zájmu o matematiku u maturit ale možná brání i vyšší neúspěšnost. Loni zůstalo i po opravném termínu 6,1 procenta neúspěšných z jazyka a 9,7 procenta neúspěšných z matematiky.

Většina českých žáků má podle mezinárodních měření k matematice a přírodním vědám negativní vztah. Podle srovnání z roku 2003 mají čeští žáci k matematice dokonce nejhorší vztah ze 41 sledovaných zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Ze všech zemí se právě české děti v matematice také nejvíc zhoršily.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!