Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Z ostravského obýváku do prestižního časopisu

Marek Eliáš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Eliáš | foto: Marek Eliáš

OSTRAVA/PRAHA Botanik Marek Eliáš se podílel na studii o vývoji rostlin, kterou zveřejní páteční vydání časopisu Science.

Jediné, co jsem potřeboval, byl počítač připojený k internetu, říká botanik Marek Eliáš z Přírodovědecké fakulty UK v Praze a Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

Jeho jméno se objevilo mezi zhruba stovkou autorů z celého světa, kteří jsou podepsaní pod studií zveřejněnou v pátek v časopise Science. S většinou kolegů se přitom nikdy osobně nesetkal.

"Je to možná překvapující, ale dnes se dá dělat zajímavá věda na mezinárodní úrovni třeba doma u počítače v Ostravě," říká Marek Eliáš.

vraneček Selaginella moellenodroffii

Český biolog se stal členem týmu, který se zabýval čtením genomu drobné rostlinky vranečku (Selaginella moellenodroffii), jež roste ve východní Asii a patří mezi plavuně. "Hlavní motivací sekvenovat genom něčeho na první pohled tak obskurního, jako je vraneček, byl zájem lépe porozumět evoluci," říká Marek Eliáš.

Řadu informací o vývoji rostlin – jak se měnila stavba jejich těl nebo způsob rozmnožování – mají vědci díky studiu zkamenělin. Na molekulární úrovni ale může tento proces odhalit jen tzv. srovnávací genomika – porovnávání dědičné informace různých druhů. Právě proto má pro odborníky vraneček coby zástupce plavuní velký význam.

Oblíbené geny

Projekt čtení genomu vranečku začal v roce 2005 z iniciativy bioložky Jody Banksové z Purdue University v Indianě v USA. Vlastní sekvenování se odehrálo v Joint Genome Institute v Kalifornii.

vraneček Selaginella moellenodroffiiPo samotném "přečtení" genomu ale následuje obtížnější a zdlouhavější fáze tzv. anotace, tedy přiřazení základního biologického významu jednotlivým oblastem genomové sekvence.
Právě v této fázi se k projektu přidal Marek Eliáš.

"Moje práce spočívala především v anotaci určité kategorie genů, jíž se dlouhodobě zabývám," líčí český vědec.

"Okamžitě po zveřejnění prvních kusů genomové sekvence jsem z nich začal "vytahovat" své oblíbené geny a analyzovat je. Jelikož první výsledky byly zajímavé, napsal jsem Jody Banksové, která mne pak přizvala do anotačního týmu," vzpomíná Eliáš.

vraneček Selaginella moellenodroffii

Jedním dechem dodává, že jeho příspěvek do celého projektu byl jen zlomkem do obrovské skládačky. "Ale bez pečlivé anotace genomu není možné složit smysluplný a věrohodný obrázek o tom, co nám genomová sekvence vlastně říká," dodává český expert.

Více informací čtěte v úterní příloze LN Věda & Výzkum

Eva Vlčková

Autor

Eva Vlčkováeva.vlckova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...