Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzeňští studenti chtějí na jiné školy, přestoupit nemohou

Věda

  7:00
PLZEŇ - Studenti právnické fakulty v Plzni se pokouší dostat na práva v Praze, Brně a Olomouci. Změnit školu jich chtějí stovky. Přestup ale podle zástupců škol není možný. Plzeňští studenti se mohou jen znovu přihlásit ke studiu, v lepším případě jim může být prominuta přijímací zkouška.
Studenti na vysoké škole - ilustrační foto

Studenti na vysoké škole - ilustrační foto foto: Shutterstock

Po řadě problémů a průtahů zakázal nový ministr školství Petr Fiala plzeňským právům přijímat studenty do pětiletého magisterského studia, vedení fakulty hovoří o likvidaci.

"Dle platné právní úpravy přestup není možný, je možné podat přihlášku ke studiu a požádat o prominutí přijímací zkoušky v rámci přijímacího řízení, jedná-li se o studenty obdobného studijního programu. Zde se projevil zvýšený zájem studentů z právnické fakulty Západočeské univerzity, zvláště z prvního a druhého ročníku, počet žádostí je cca 150," sdělil děkan právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.

Prominutí zkoušek je výjimečné

"Studijní oddělení na naší právnické fakultě řešilo velké množství telefonických i osobních dotazů," potvrdil také Radek Palaščák z Univerzity Palackého v Olomouci.

I prominutí přijímacích zkoušek ale školy povolují jen výjimečně. "Celkem šesti uchazečům z plzeňské právnické fakulty byla v souladu s podmínkami přijímacího řízení na právnické fakultě Masarykovy univerzity prominuta přijímací zkouška a budou přijati," sdělila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

ČTĚTE VÍCE:

Právnické fakulty sice evidují zvýšený zájem studentů z Plzně o přestup, počet přihlášek do prvního ročníku se prý ale naopak oproti minulým rokům snížil. Může za to jednak demografický pokles, jednak to, že přihlášky se podávaly do konce února a rozhodnutí ministerstva o zákazu přijímání na plzeňskou právnickou fakultu přišlo až v květnu.

Velká část studentů, kteří se hlásili na plzeňská práva, si navíc zřejmě dávala přihlášku i na jiné právnické fakulty, šance na přijetí na tento obor jsou totiž malé a uchazeči zkoušejí více možností.

Likvidační zákaz

Do prvního ročníku na práva v Plzni se hlásilo přes 400 zájemců. Fakulta jim nyní musí vrátit poplatky za přijímací řízení. Vedení fakulty označilo zákaz přijímat nové studenty za likvidační. Pedagogové zatím neodcházejí, ale někteří se k tomu kvůli nejasnému osudu fakulty chystají.

Škola navíc neví, zda bude moci přijmout do prvního ročníku nové bakaláře, jichž se na tříletý obor veřejná správa hlásí přes 160 na 100 míst.

Ministerstvo školství to počátkem května fakultě zakázalo, ale zároveň prodloužilo akreditaci programu o čtyři roky. ZČU podala rozklad.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?