Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z whisky je horší kocovina než z vodky

Věda

  14:52
New York - Z popíjení whisky je horší kocovina než z vodky. Plyne to z vlastních výpovědí vědecky sledovaných pijáků.

Ženy stále více pijí whisky. foto: Shutterstock

Vědecká práce byla zveřejněna v odborném časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research také naznačuje, že i když se pijáci vodky následující den cítí lépe, jejich pracovní výkon to ve srovnání s konzumenty whisky nezlepšuje.

Popíjení ve službách vědy
Pětadevadesát dobrovolníků, všichni zdraví konzumenti alkoholu, mělo jednu noc na aklimatizaci a další noc začalo popíjet buď whisky nebo vodku. Třetí noc dostali "placebo drink" neobsahující žádný alkohol, uvádí server BBC News.

Při každé z těchto tří příležitosti byli dotazováni, jak se cítili následující cen, a byli podrobeni testu zjišťujícímu, nakolik jsou s to soustředit se na zadané úkoly.

"Pokusní králíci", kteří pili whisky, hlásili mnohem víc symptomů jako bolení hlavy, zvracení, žízeň a únava než ti, kteří popíjeli vodku. Nicméně celková schopnost soustředit se byla u obou skupin zhruba stejná.

Rozdílné působení lihovin s porovnatelným obsahem alkoholu na organismus vědci připisují odlišné koncentraci látek jako je aceton či acetaldehyd. Vliv má i jiné zastoupení tříslovin.

Cítí se líp, pracují stejně
"I když se lidé po bourbonu cítili hůř než po vodce, nebylo to znát na jejich pracovním výkonu" konstatoval Damaris Rohsenow, který stál v čele badatelského týmu Brownovy univerzity v americkém státě Rhode Island.

Studie podle něj také ukázala, že pití alkoholu lidi pracující v "bezpečnostně citlivých" funkcích oslabuje. A to ještě dlouho poté, co alkohol z jejich krevního oběhu vymizel.

Vědci také monitorovali spánek dobrovolníků. Ukázalo se, že alkohol narušil spánek u obou skupin ve stejné míře.

"Vánoce jsou časem společenských akcí a oslav, ale mnozí lidé budou konzumovat alkohol nadměrně. Nestřídmé popíjení jakéhokoliv alkoholického nápoje může mít nežádoucí krátkodobé i dlouhodobé následky," podotkl Chris Sorek, šéf organizace Drinkaware, která poskytuje konzumentům informace o dopadu alkoholu na jejich život a životní styl.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat