Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z whisky je horší kocovina než z vodky

Věda

  14:52
New York - Z popíjení whisky je horší kocovina než z vodky. Plyne to z vlastních výpovědí vědecky sledovaných pijáků.

Ženy stále více pijí whisky. foto: Shutterstock

Vědecká práce byla zveřejněna v odborném časopise Alcoholism: Clinical and Experimental Research také naznačuje, že i když se pijáci vodky následující den cítí lépe, jejich pracovní výkon to ve srovnání s konzumenty whisky nezlepšuje.

Popíjení ve službách vědy
Pětadevadesát dobrovolníků, všichni zdraví konzumenti alkoholu, mělo jednu noc na aklimatizaci a další noc začalo popíjet buď whisky nebo vodku. Třetí noc dostali "placebo drink" neobsahující žádný alkohol, uvádí server BBC News.

Při každé z těchto tří příležitosti byli dotazováni, jak se cítili následující cen, a byli podrobeni testu zjišťujícímu, nakolik jsou s to soustředit se na zadané úkoly.

"Pokusní králíci", kteří pili whisky, hlásili mnohem víc symptomů jako bolení hlavy, zvracení, žízeň a únava než ti, kteří popíjeli vodku. Nicméně celková schopnost soustředit se byla u obou skupin zhruba stejná.

Rozdílné působení lihovin s porovnatelným obsahem alkoholu na organismus vědci připisují odlišné koncentraci látek jako je aceton či acetaldehyd. Vliv má i jiné zastoupení tříslovin.

Cítí se líp, pracují stejně
"I když se lidé po bourbonu cítili hůř než po vodce, nebylo to znát na jejich pracovním výkonu" konstatoval Damaris Rohsenow, který stál v čele badatelského týmu Brownovy univerzity v americkém státě Rhode Island.

Studie podle něj také ukázala, že pití alkoholu lidi pracující v "bezpečnostně citlivých" funkcích oslabuje. A to ještě dlouho poté, co alkohol z jejich krevního oběhu vymizel.

Vědci také monitorovali spánek dobrovolníků. Ukázalo se, že alkohol narušil spánek u obou skupin ve stejné míře.

"Vánoce jsou časem společenských akcí a oslav, ale mnozí lidé budou konzumovat alkohol nadměrně. Nestřídmé popíjení jakéhokoliv alkoholického nápoje může mít nežádoucí krátkodobé i dlouhodobé následky," podotkl Chris Sorek, šéf organizace Drinkaware, která poskytuje konzumentům informace o dopadu alkoholu na jejich život a životní styl.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!
Kolo štěstí se sebamedem: Vytočte si kosmetiku pro celou rodinu!

Celý týden hrajeme o 400 hodnotných cen a slevy na kosmetiku značek sebamed, sebamed PRO! a sebamed Baby. Vytočte si i vy na kole štěstí kompletní...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat