Pondělí 14. června 2021svátek má Roland 22 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Za šířením HIV stojí i konec kolonií. Vědci objevili čas a místo první nákazy

Podoba viru HIV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podoba viru HIV. | foto: Wikimedia.org

Když se nemoci HIV a AIDS objevily, vypadalo to, že přišly odnikud. V současné době je možné říct, kde a kdy přesně se tento virus poprvé dostal do lidského těla. Vědecký výzkum ukázal, že k šíření choroby často nahrávaly politické a sociální události minulého století. HIV se navíc vyvíjí milionkrát rychleji než lidská DNA.

Není divu, že AIDS působil záhadně a děsil americké lékaře, kteří na něj narazili poprvé před 35 lety. Mladé a zdravé lidi připravil o silný imunitní systém a zanechal je slabé a zranitelné.

V současné době je už známo, proč se z viru HIV a následné nemoci AIDS stala světová pandemie. Nepřekvapivě v tom hráli roli lidé nabízející sexuální služby. Neméně důležitý byl však i trh, kolaps kolonialismu a sociopolitická reforma 20. století, jak píše server BBC.

HIV se samozřejmě neobjevil z ničeho nic. Pravděpodobně začal jako virus napadající opice a lidoopi v západní Africe. Do lidského organismu se mohl dostat například konzumací infikovaného masa. Ovšem vir, který pocházel od opic, se nestal globálním problémem.

HIV-1 skupiny O pochází od lidoopů, kteří se lidem podobají mnohem více než opice, a je nejčastější v západní Africe. Ve skutečnosti se pouze jedna forma široce rozšířila mezi lidmi. HIV-1 skupiny M, pocházející od šimpanzů, představuje více než 90 % všech infekcí.

T-lymfocyt napadený virem HIV.

T-lymfocyt napadený virem HIV.

Ač se to může zdát podivné, tento druh není nijak zvlášť infekční. Zdá se, že pouze využil výhod okolností. „Spíše ekologické než evoluční faktory mohou za jeho masivní rozšíření,“ říká Nuno Faria z univerzity v Oxfordu.

Faria a jeho kolegové zkoumali vývojový strom nemoci. „Viry RNA, jako je HIV, se vyvíjí asi milionkrát rychleji než lidská DNA.“ Rychlost vývoje je možné ukázat i na tom, že předchůdce genomů HIV neexistoval dříve než před 100 lety. Pandemie propukla pravděpodobně poprvé ve 20. letech minulého století.

Kinshasa, hlavní město Konga.

Kinshasa, hlavní město Konga.

Tým vědců však ve výzkumu pokračoval. Pomocí nasbíraných vzorků určili, že první místo, kde k pandemii došlo, je Kinshasa, nyní hlavní město Konžské republiky.

K rozšíření přispěl konec kolonie i vlaky

Ve 20. letech 20. století bylo Kongo belgickou kolonií a Kinshasa, tehdy známá jako Leopoldville, se právě stala hlavním městem. Město bylo zajímavou destinací pro mladé pracující muže, kteří hledali své štěstí. Sexuální pracovníci jim rádi pomohli utratit vydělané peníze. Virus se začal rychle šířit populací.

Nezůstal však pouze tam. Podle vědeckých poznatků byla Kinshasa ve 20. letech nejpropojenějším městem Afriky. Pomocí rozsáhlé železniční cesty využívané každoročně sta tisíci lidmi se virus během následujících dvaceti let dostal do míst vzdálených i 1500 kilometrů.

Vše bylo připraveno na explozi infekce v 60. letech. Belgické Kongo získalo nezávislost a stalo se atraktivním zdrojem pro zaměstnávání francouzsky mluvících lidí kdekoli na světě.

V roce 1970 dorazila nemoc do USA, kde homofobní postoje vedly ke koncentraci homosexuálů v kosmopolitních městech jako New York a San Francisco. HIV opět využilo sociopolitické situace a rychle se šířilo Amerikou a Evropou.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...