Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zabijáci s pomalým mozkem

Afrikanizovaná včela (vlevo) se sice od včely domácí barevně liší, ale nespoléhejte na to, že si tohoto rozdílu v reálné situaci všimnete | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afrikanizovaná včela (vlevo) se sice od včely domácí barevně liší, ale nespoléhejte na to, že si tohoto rozdílu v reálné situaci všimnete | foto: Scott BauerReprofoto

BRIGHTON, Británie/PRAHA Zabijácké včely jsou možná úspěšné, ale rozhodně ne chytré. Pokusy na obávaných včelích hybridech ukázaly, že tento hmyz má horší paměť i schopnost asociace než běžná včela evropská.

Takzvané afrikanizované včely (AHB) - populárně zabijácké včely - jsou kříženci jednoho z poddruhů včely evropské a včely africké. Pouhým okem jsou v podstatě k nerozenání. Ovšem AHB včely mají výrazně jiné chování. Reagují útočně na takové podněty, které evropské včely velkoryse přehlédnou.

Tento druh včel vznikl nedopatřením v 50. letech minulého století v Brazílii, kdy došlo ke skřížení místních domestikovaných včel s africkými včelami z jedné laboratoře. Od té doby se prakticky nezadržitelně šíří po celém americkém kontinentu.

Na mnoha místech vytlačily evropské včely, kterým se v tropických oblastech příliš nedařilo. (Na mnoha místech, kde se evropským včelám vůbec nedaří, se dokonce i přes svou povahu staly jediným možným hospodářsky využitelným druhem). Jako jedno z možných vysvětlení se uváděla i možnost, že AHB včely jsou inteligentnější.

Margaret Couvillonová z Susseské univerzity v Brightonu si ovšem dovoluje oponovat. Její skupina nabídla ve velmi "pavlovovském" pokusu včelám asociaci jistého podnětu s odměnou. Podnětem byla vůně jasmínu, odměnou cukrový roztok.

Po prvním tréninku bylo mezi evropskými včelami dvakrát více těch, které si lekci zapamatovaly, než u včel afrických. Vědci to poznali tak, že včely, které si pamatovaly vůni jasmínu, vysunuly své sosáky. Po třech opakováních na jasmínový povel reagovaly asi tři čtvrtiny evropských včel, ale jenom polovina AHB včel.

Z evolučního hlediska je to celkem smysluplné, protože africké včely žijí v odlišném prostředí. V jejich domovině dochází k rozkvětu všech květin prakticky najednou - bezprostředně po zřídka přicházejících deštích. A včely svůj mozek využívají především k orientaci a asociaci. Pokud je potrava všude okolo (ovšem jenom krátkou část roku), není tato schopnost až tak důležitá. Důležitější může být například odolnost vůči nepříznivým podmínkám po zbytek roku.

Také není vyloučeno, že divocí hybridi se učí jinak než domestikované včely. Například v případě potkanů je typické, že laboratorní zvířata v testech mentálních schopností pořážejí své v přírodě odchycené příbuzné.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...