Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zabijáci s pomalým mozkem

Věda

  17:38
BRIGHTON, Británie/PRAHA - Zabijácké včely jsou možná úspěšné, ale rozhodně ne chytré. Pokusy na obávaných včelích hybridech ukázaly, že tento hmyz má horší paměť i schopnost asociace než běžná včela evropská.

Afrikanizovaná včela (vlevo) se sice od včely domácí barevně liší, ale nespoléhejte na to, že si tohoto rozdílu v reálné situaci všimnete foto: Scott BauerReprofoto

Takzvané afrikanizované včely (AHB) - populárně zabijácké včely - jsou kříženci jednoho z poddruhů včely evropské a včely africké. Pouhým okem jsou v podstatě k nerozenání. Ovšem AHB včely mají výrazně jiné chování. Reagují útočně na takové podněty, které evropské včely velkoryse přehlédnou.

Tento druh včel vznikl nedopatřením v 50. letech minulého století v Brazílii, kdy došlo ke skřížení místních domestikovaných včel s africkými včelami z jedné laboratoře. Od té doby se prakticky nezadržitelně šíří po celém americkém kontinentu.

Na mnoha místech vytlačily evropské včely, kterým se v tropických oblastech příliš nedařilo. (Na mnoha místech, kde se evropským včelám vůbec nedaří, se dokonce i přes svou povahu staly jediným možným hospodářsky využitelným druhem). Jako jedno z možných vysvětlení se uváděla i možnost, že AHB včely jsou inteligentnější.

Margaret Couvillonová z Susseské univerzity v Brightonu si ovšem dovoluje oponovat. Její skupina nabídla ve velmi "pavlovovském" pokusu včelám asociaci jistého podnětu s odměnou. Podnětem byla vůně jasmínu, odměnou cukrový roztok.

Po prvním tréninku bylo mezi evropskými včelami dvakrát více těch, které si lekci zapamatovaly, než u včel afrických. Vědci to poznali tak, že včely, které si pamatovaly vůni jasmínu, vysunuly své sosáky. Po třech opakováních na jasmínový povel reagovaly asi tři čtvrtiny evropských včel, ale jenom polovina AHB včel.

Z evolučního hlediska je to celkem smysluplné, protože africké včely žijí v odlišném prostředí. V jejich domovině dochází k rozkvětu všech květin prakticky najednou - bezprostředně po zřídka přicházejících deštích. A včely svůj mozek využívají především k orientaci a asociaci. Pokud je potrava všude okolo (ovšem jenom krátkou část roku), není tato schopnost až tak důležitá. Důležitější může být například odolnost vůči nepříznivým podmínkám po zbytek roku.

Také není vyloučeno, že divocí hybridi se učí jinak než domestikované včely. Například v případě potkanů je typické, že laboratorní zvířata v testech mentálních schopností pořážejí své v přírodě odchycené příbuzné.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...