Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Začal Světový vesmírný týden. Zapojilo se do něj i Česko

Věda

  20:00aktualizováno  20:06
NEW YORK - Příznivcům kosmu a kosmických letů začal sedmidenní svátek - Světový vesmírný týden. Tématem je Výzkum Marsu, objevování Země (Exploring Mars, Discovering Earth). Na své si přijdou i zájemci z České republiky, kde se v několika městech uskuteční přednášky pro veřejnost; připraveno je také pozorování oblohy s odborným výkladem.
Vesmír (ilustrační foto)

Vesmír (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Celosvětová akce se koná po čtrnácté a data jejího začátku a konce - 4. a 10. října - jsou důležitými milníky naší kosmické historie. Sovětský svaz 4. října 1957 vypustil do vesmíru jako vůbec první umělou družici, zatímco 10. října 1967 začala platit Kosmická smlouva. Tato mezinárodní dohoda vytváří právní rámec pro činnost států ve vesmíru.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeden z hlavních taháků týdne se uskutečnil už dnes odpoledne a postarala se o ni Evropská kosmická agentura (ESA). Přes internet ESA uspořádala diskuzi o výsledcích mise své planetární sondy Mars Express. Ta se k rudé planetě vydala v červnu 2003 a od prosince téhož roku je zaparkována na tamní oběžné dráze.

ESA během rozpravy připomněla, že k prvním úspěchům MEX patří mimo jiné rozpoznání zmrzlé vody a suchého ledu, čili pevného skupenství oxidu uhličitého, na jižním pólu Marsu.

V roce 2006 například sonda zmapovala atmosférický ozon a zjistila mračna oxidu uhličitého, v roce 2009 pak stanovila hranici mezi atmosférou a volným prostorem. Aparát také identifikoval po celé planetě podpovrchovou zmrzlou vodu a v roce 2012 poprvé detekoval molekuly kyslíku v noční části atmosféry. Sonda také pořídila řadu snímků ve vysokém rozlišení, které dokládají bouřlivé záplavy v minulosti a to, jak vodní živel formoval povrch Marsu.

Další zajímavá akce se odehraje v pondělí. Od 20:00 SELČ bude šéf soukromé průmyslové asociace Commercial Spaceflight Federation a veterán kosmických letů Michael López-Alegría k dispozici na sociální síti Reddit, aby v rámci projektu Ask Me Anything (Ptejte se mě na cokoli) odpovídal na jakékoli otázky. Americký astronaut López-Alegría, narozený ve Španělsku, má za sebou desítku výstupů do volného kosmu, tři mise s raketoplánem a jeden pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Sledování oblohy v planetáriu

V Česku se Světový vesmírný týden soustředí na přednášky pro veřejnost a školy, které se uskuteční například v Bruntále, Kadani, Lomnici nad Popelkou, Liberci či Praze. V plánu je také sledování oblohy v planetáriu v Lomnici nad Popelkou.

Světový vesmírný týden vznikl na popud Valného shromáždění OSN v roce 1999 a o rok později se konal jeho první ročník. Jak připomíná portál Světového vesmírného týdne, událost je "mezinárodní oslavou vědy a techniky a jejich přispění ke zlepšení lidského života".

Autoři: ,

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...