130 let
Vědec (ilustrační foto)

Vědec (ilustrační foto) | foto: Reuters

Začal Týden vědy a techniky, kvůli pandemii je on-line

Věda
  •   5:16
PRAHA - Letošní ročník Festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR bude kvůli pandemii koronaviru poprvé celý on-line. Ode dneška do neděle nabídne přednášky předních českých vědců, které budou stejně jako dokumentární filmy ke zhlédnutí zdarma na webu tydenvedy.cz.

Jubilejní dvacátý ročník festivalu oslaví 130. výročí založení předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR, připomene největší vědecké úspěchy jejích pracovníků a ukáže, jak jednotlivá pracoviště aktuálně přispívají v boji proti covidu-19.

Týden vědy a techniky AV ČR

Týden vědy a techniky AV ČR se za dobu své existence stal největším vědeckým festivalem v Česku. Loňský ročník nabídl napříč republikou 619 přednášek, exkurzí, workshopů či výstav. Festivalu se zúčastnilo 47 000 návštěvníků.

Festival vědy odstartoval v pondělí přednáškou nazvanou Koronaslova v síti novinářských otázek. Proslovem ji uvede předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová. Podle ní hraje v koronavirové době zásadní roli právě dostupnost současných odborných poznatků. Vědci se budou během týdne věnovat i epidemiologickým modelům, systému včasného varování před zemětřesením nebo 60 letům laseru.

Součástí festivalu je již tradičně promítání tematických dokumentárních filmů. Zájemci o vědu se mohou těšit třeba na snímek „Perkův dalekohled“, který propojuje největší český dalekohled s fenoménem české astronomie Lubošem Perkem. Magnetické bouře, změny klimatu, extrémní sucha, bleskové povodně a další jevy ovlivňující životy lidí po celém světě představí cyklus nazvaný Tiché hrozby.

Novinkou letošního ročníku jsou „živé“ diskuze s vědci po přednášce. Diváci přednášejícím zašlou dotazy a ti je po přenosu zodpoví.

Autor: ČTK